GUS: w sierpniu lepsze nastroje konsumenckie
W sierpniu 2016 r. poprawiły się zarówno bieżące jak i przyszłe nastroje konsumenckie. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) był wyższy o 1,8 p. proc. w stosunku do lipca i i wyniósł -3,8 - podał w piątek GUS.
19.08.2016 14:35
Główny Urząd Statystyczny wraz z Narodowym Bankiem Polskim od stycznia 2004 r. co miesiąc bada koniunkturę konsumencką. Najważniejszymi wskaźnikami, obliczanymi na podstawie badań są bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) - pokazujący bieżące tendencje zmian w konsumpcji indywidualnej i wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), który z kolei obrazuje oczekiwane w najbliższych miesiącach zmiany w tendencjach konsumpcji indywidualnej. Wskaźniki te mogą przyjmować wartości od -100 do +100. Wartość dodatnia oznacza przewagę liczebną konsumentów nastawionych optymistycznie nad konsumentami nastawionymi pesymistycznie, natomiast wartość ujemna oznacza przewagę liczebną konsumentów nastawionych pesymistycznie nad konsumentami nastawionymi optymistycznie.
"Dla większości składowych wskaźnika odnotowano wartości wyższe niż w lipcu. Najbardziej poprawiły się oceny dotyczące obecnego dokonywania ważnych zakupów (wzrost o 4,8 p. proc.). Dla ocen przyszłej i obecnej sytuacji ekonomicznej kraju oraz przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego odnotowano wzrosty odpowiednio o 2,1; 1,2 i 1,0 p. proc. Nieznacznie niższą wartość zaobserwowano jedynie dla oceny obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadek o 0,2 p. proc.)" - napisał GUS w piątkowym komunikacie.
W porównaniu do sierpnia 2015 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 4,1 p. proc.
Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), czyli taki, który syntetycznie opisuje oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej wzrósł o 3,3 p. proc. w stosunku do lipca i ukształtował się na poziomie -7,3.
"Wszystkie składowe wskaźnika osiągnęły wartości wyższe niż przed miesiącem. Największy wzrost wystąpił dla ocen dotyczących przyszłego poziomu bezrobocia (o 6,4 p. proc.) i możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy (o 3,6 p. proc.)." - podał Urząd.
W sierpniu br. WWUK osiągnął wartość o 5,9 p. proc. wyższą, niż w analogicznym miesiącu 2015 r.