Trwa ładowanie...
d1jmky1

Hahn: wkrótce możliwe porozumienie z Polską ws. programów operacyjnych

Komisarz UE ds. polityki regionalnej Johannes Hahn jest przekonany, że Komisja Europejska i polskie władze mogą wkrótce osiągnąć porozumienie w sprawie programów operacyjnych dotyczących wydatkowania funduszy unijnych na lata 2014-2020.
Share
d1jmky1

"Można sobie wyobrazić, że Polska będąc największym beneficjentem (funduszy UE) ma raczej kompleksową strukturę kilku programów operacyjnych" - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej w Brukseli Hahn, pytany o polskie programy.

"Jesteśmy raczej zaawansowani w naszych negocjacjach. Polska zaczęła przygotowania stosunkowo wcześnie, trwają (...) dyskusje. Także co do Polski i programów operacyjnych, jestem przekonany, że możemy osiągnąć porozumienie raczej wkrótce" - ocenił komisarz.

Polska negocjuje z KE programy operacyjne dotyczące wydatkowania funduszy UE na lata 2014-2020. Jest to sześć krajowych programów operacyjnych (łącznie ponad 45 mld euro) i 16 regionalnych (ponad 31 mld euro).

d1jmky1

Krajowe programy to: "Infrastruktura i Środowisko" z budżetem 27,45 mld euro, "Inteligentny Rozwój" (ok. 8,6 mld euro), "Wiedza Edukacja Rozwój" (ok. 4,7 mld euro, łącznie z instrumentem Inicjatywa na rzecz zatrudnienia młodzieży), "Polska Cyfrowa" (ok. 2,2 mld euro), Polska Wschodnia (ok. 2,1 mld euro), Pomoc Techniczna (ok. 700,1 mln euro).

Resort infrastruktury i rozwoju spodziewa się, że Bruksela rozpocznie akceptację programów operacyjnych we wrześniu.

Wiceminister infrastruktury i rozwoju Marceli Niezgoda powiedział w połowie lipca PAP, że resort uzgodnił już prawie w całości z KE program "Polska Cyfrowa", na który w nowej perspektywie unijnej trafi 2,2 mld euro.

Zwrócił uwagę, że program ten dotyczy tylko sektora technologii informacyjno-komunikacyjnych. Jak zaznaczył - w odróżnieniu od innych, bardziej złożonych programów, np. "Infrastruktura i Środowisko", z którego pieniądze będą przeznaczone na inwestycje m.in. w drogi, kolej, gospodarkę wodno-ściekową, ochronę przyrody, zdrowia i kultury, negocjacje w sprawie programu "Polska Cyfrowa" mogły przebiegać szybciej.

"Zakładamy, że od września Komisja Europejska będzie formalnie, po kolei, akceptowała programy operacyjne" - podkreślił wówczas Niezgoda.

Z Brukseli Julita Żylińska

d1jmky1

Podziel się opinią

Share
d1jmky1
d1jmky1