Handel bez Amerykanów
Światowe giełdy operowały w poniedziałek bez udziału rynków amerykańskich, zamkniętych z powodu święta Waszyngtona. Miało to swoje przełożenie na aktywność i zmienność handlu między innymi na parkietach europejskich, w tym oczywiście na GPW. Śladem wiodących giełd w Europie nasze główne barometry podjęły od początku notowań nieśmiałe próby wzrostów. Skala aktywności była jak zawsze w takich okolicznościach ograniczona, przez co nie doszło do obrania bardziej zdecydowanego kierunku przez indeksy w Warszawie.
17.02.2014 17:48
Stabilizacja, w jaką weszliśmy po pierwszej godzinie sesji, utrzymała się już do końca notowań, podczas których zmienność wskaźnika blue chipów nie przekroczyła w trakcie sesji jednego procenta. Ostatecznie WIG (0,07%) oraz WIG20 (-0,06%) zanotowały kosmetyczne zmiany przy obrocie który wyniósł zaledwie 590 mln złotych.
Utrzymująca się lepsza postawa miedzi i srebra zauważalnie wzmacnia notowania KGHM-u (2,8%). Po trzech kolejnym wzrostach również i dzisiaj walory miedziowego giganta należały do najsilniejszych w gronie blue chipów, skutecznie pomagając podtrzymać WIG20 nad kreską po pozytywnych zapowiedziach prezesa dotyczących wyniku w 2014 roku. Odreagowujące po spadkach kursy Orange (1,4%) oraz PKNOrlen (1,8%) również należały do najsilniejszych w tym segmencie rynku. Próby stabilizacji sytuacji politycznej na Ukrainie przełożyły się również na poprawę notowań spółek z tego kraju, co potwierdziły dzisiaj między innymi walory Kernela (3,4%). Ponadto wyraźnie lepiej od średniej rynkowej zachowały się kursy takich spółek, jak: JSW (2,8%), Tauron (1%) oraz słaby w piątek Synthos (1,6%). W negatywnej strefie dzień zakończyły banki: Pekao (-3%), mBank (-1,5%), Millenium (-7%) oraz Lotos (-1%) i Asseco Polska (-0,8%).
Szeroki rynek dopasował się do liderów i również jako całość nie grzeszył zmiennością ani skalą wzrostów. Informacje o rozpoczęciu w weekend budowy dwóch bloków węglowych w Elektrowni Opole podgrzały kursy wybranych spółek budowlanych, takich jak: Rafako (9,9%), Mostostal Warszawa (18%) i Remak (16%). Ponadto popyt zdominował notowania między innymi: Cognora (14%), LCCorp (8%), Dudy (7,5%), Arctica (4%), Robyga (6%) oraz Ferro (6,6%). Z kolei grupę outsiderów zasiliły dzisiaj akcje Bumechu (-5,5%), PcGuarda (-4,7%), Plazy Center (-3,6%) oraz Mostostalu Zabrze (-3,6%).
Udana passa warszawskiego parkietu trwa. Jej dzisiejszemu podtrzymaniu pomógł na pewno niski poziom aktywności graczy zagranicznych, który nie prowokował większej aktywności sprzedających. Większym wyzwaniem dla naszych indeksów będą kolejne sesje i zmierzenie się WIG20 z kluczowym w tej chwili rejonem oporu 2500-2520 punktów. Pokonanie tej strefy przez ww. barometr z marszu odczytam jako nieoczekiwaną demonstrację siły. W bardziej prawdopodobnym scenariuszu na najbliższe sesje oczekiwałbym kontrolowanego przez popyt cofnięcia w rejon 2440 a nawet 2400 punktów. W średnim terminie pozostaję optymistą, choć rozwój sytuacji na zagranicznych parkietach nie musi w najbliższych tygodniach toczyć się po myśli rodzimych inwestorów.
Paweł Kubiak
Makler DM BZ WBK S.A.