Hiszpania za umocnieniem władzy ekonomicznej UE
Szef hiszpańskiego rządu Jose Luis
Zapatero zapowiedział we wtorek, że jednym z priorytetów
hiszpańskiego przewodnictwa Unii Europejskiej w pierwszej połowie
2010 r. będzie umocnienie władzy ekonomicznej UE.
_ Jeśli Unia Europejska chce być wydajna trzeba, aby miała władze gospodarcze wyposażone w odpowiednie uprawnienia i narzędzia. To będzie priorytetowy cel hiszpańskiego przewodnictwa w UE _ - oświadczył hiszpański premier w czasie spotkania z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym w Madrycie.
Zapatero podkreślił też, że wspólna gospodarka europejska nie miałaby sensu, gdyby ograniczała się wyłącznie do jednolitego rynku i unii monetarnej.
Na wspólnej konferencji Sarkozy oświadczył, że Madryt ma pełne poparcie Paryża co do swoich zamiarów.
_ Uważamy od dłuższego czasu, że Europa cierpi na deficyt władz gospodarczych. Uważamy, że kierownictwo gospodarcze jest zagadnieniem, które prędzej czy później będzie musiało być w Europie rozwiązane _ - przekonywał francuski prezydent.
Sarkozy zapewnił też o swoim poparciu dla członkostwa Hiszpanii w grupie G20 zrzeszającej najbardziej rozwinięte kraje świata.
_ Nie ma żadnego powodu dla którego Hiszpania powinna być traktowana inaczej w Nowym Jorku niż w Londynie. Hiszpania była w Londynie i będzie w Nowym Jorku _ - powiedział, odnosząc się do kwietniowego szczytu G20 w Londynie, na który Hiszpania została zaproszona, choć nie jest członkiem G20.
Kolejne spotkanie G20 ma się odbyć we wrześniu w Nowym Jorku na marginesie Zgromadzenia Ogólnego NZ. Hiszpania chciałaby w nim uczestniczyć.
Prezydenci poinformowali też, że Hiszpania i Francja zaproponują zorganizowanie międzynarodowej konferencji w sprawie Somalii, która od prawie 20 lat pogrążona jest w wojnie domowej i stanowi schronienie dla piratów.
_ Zdecydowaliśmy zaproponować przeprowadzenie międzynarodowej konferencji w sprawie Somalii _ - powiedział Zapatero.
Chodzi o to, aby "zaproponować szeroką reakcję przeciwko piractwu, z powodu którego cierpią oba nasza kraje oraz inne państwa - nie tylko w sprawach bezpieczeństwa i wojskowości, lecz także zintegrowaną odpowiedź dotyczącą polityki, bezpieczeństwa i obywateli dla przyszłości tego kraju" - powiedział Zapatero.
Szef hiszpańskiego rządu nie podał szczegółów dotyczących tego spotkania.
Francja i Hiszpania były jednymi z pomysłodawców operacji "Atlanta", której celem jest zapobieganie i walka z piractwem w większości u wybrzeży Somalii rozpoczętej w grudniu 2008 roku. (PAP)