WP

Holenderski sąd przyznał polskim pracownikom pół miliona euro odszkodowania

Polscy pracownicy wygrali precedensowy proces w Holandii. Firma Rectisel będzie musiała zapłacić dwunastu Polakom pół miliona euro. Zawiniła tym, że Polakom płaciła mniej niż swoim stałym pracownikom.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W money.pl wielokrotnie pisaliśmy o nieuczciwym traktowaniu Polaków w Holandii
W money.pl wielokrotnie pisaliśmy o nieuczciwym traktowaniu Polaków w Holandii (123RF)
WP

Radio RMF FM informuje, że firma płaciła zatrudnianym przez agencję pracy Polakom mniej niż swoim stałym pracownikom. Trzy lata temu poszkodowanych było 45 Polaków, jednak tylko 12 osób do końca sądziło się z pracodawcą. Reszta pod presją pracodawcy wcześniej podpisała ugodę.

Od 2015 roku obowiązuje w Holandii tzw. odpowiedzialność łańcuchowa. Zakłada ona, że główny zleceniodawca odpowiada za to, co dzieje się z pracownikiem, nawet jeżeli jest on zatrudniony przez agencję pośrednictwa pracy.
Zasądzenie tak wysokiej kary stanowi dowód na to, że przepisy z 2015 roku rzeczywiście obowiązują. To bardzo ważny wyrok dla pracujących w Holandii Polaków.

Branża transportowa potrzebuje nowych kierowców. Oto, czego oczekuje od rządu

WP

Izabela Muchowski ze związku zawodowego FNV powiedziała, że pracownicy byli straszeni zwolnieniem, wywierano na nich presję.

W Holandii działa blisko 12 tys. agencji pośrednictwa pracy. Nie wszystkie uczciwie traktują zatrudnionych. Wielu pracowników jest wykorzystywanych.

W money.pl wielokrotnie pisaliśmy o nieuczciwym traktowaniu Polaków przez holenderskie firmy i niewolniczych niekiedy warunkach, w jakich wykonują swoje obowiązki.

WP

Czytaj więcej: "Gorzej niż bydło". Polacy w Holandii spali w magazynie. Za łóżka służyły... palety

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
WP
WP