Holowanie za darmo. Kierowcy odbierają samochody i nie płacą
Ponad 60 proc. kierowców, którym odholowano auto w Warszawie za nieprawidłowe parkowanie, nie płaci przy odbiorze pojazdu – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.
Gazeta przypomina, że rok temu Trybunał Konstytucyjny uchylił przepisy, które przewidywały, że pojazd usunięty z drogi pozostaje na parkingu strzeżonym wyznaczonym przez starostę do czasu uiszczenia opłaty. Zwykle jest to kilkaset złotych. To oznacza, że należy oddać auto nawet jeśli kierowca nie zapłacić za odholowanie Takie przepisy obowiązują od 13 września.
Czytaj także: Niewolnicza praca kierowców z Filipin
Wcześniej nie było możliwości odebrania samochodu bez uregulowania rachunku. Jak mówi na łamach „DGP” urzędnik z Częstochowy, obecnie właściciel auta dostaje potwierdzenie wydania pojazdu, które zawiera wezwanie do uiszczenia opłaty. Jest w nim pouczenie, że brak zapłaty spowoduje wszczęcie postępowania cywilnego.
Efekt jest taki, że w Warszawie od czasu zmiany przepisów kierowcy odebrali 2460 odholowanych samochodów. Z tego opłaconych zostało tylko 978. To oznacza, że w przypadku 1482 pojazdów sprawy zostaną skierowane do egzekucji administracyjnej.
Zobacz także: Jak działa fotoradar? 5 rzeczy, które musisz wiedzieć
Samorządowcy ostrzegają, że jeśli liczba spraw będzie rosnąć, utkną w papierach. A to może wpłynąć na przedawnienia aktualnie prowadzonych spraw.
Po wyroku TK senatorowie PiS przygotowali nową ustawę. Niestety projekt utknął w Sejmie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl