Trwa ładowanie...
d4345rd
przemysł
01-03-2011 10:00

HSBC: wskaźnik PMI dla Polski wyniósł 53,8 pkt

W lutym tempo wzrostu produkcji w polskim sektorze przemysłowym spadło. Wskaźnik PMI w lutym tego roku wyniósł 53,8 pkt wobec 55,6 pkt w styczniu - podał we wtorek HSBC.

d4345rd
d4345rd

W lutym tempo wzrostu produkcji w polskim sektorze przemysłowym spadło. Wskaźnik PMI w lutym tego roku wyniósł 53,8 pkt wobec 55,6 pkt w styczniu - podał we wtorek HSBC.

"Według najnowszych danych HSBC opracowanych przez Markit w połowie I kwartału polski sektor przemysłowy kontynuował wzrost. Główny wskaźnik HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego odnotował w lutym wartość 53,8, co nadal wskazuje na ogólną poprawę warunków w sektorze. Każda wartość tego wskaźnika powyżej 50,0 oznacza poprawę warunków w sektorze" - napisano w komentarzu.

W lutym wskaźnik ukształtował się na poziomie przekraczającym tę wartość 16. miesiąc z rzędu, ale był jednocześnie najniższy od sześciu miesięcy.

"Niższa wartość tytułowego wskaźnika w lutym była głównie wynikiem słabszego wzrostu liczby nowych zamówień. Najnowsze dane wskazały na największe spowolnienie liczby nowych zamówień od listopada 2008 roku, a ogólny wzrost był najsłabszy od lipca ubiegłego roku. Liczba nowych zamówień wzrasta nieprzerwanie od października 2009 roku. Najnowsze dane zasygnalizowały, że liczba nowych zamówień eksportowych wzrosła w szybszym tempie niż liczba zamówień krajowych" - napisano.

d4345rd

W lutym produkcja w polskim sektorze przemysłowym wzrosła 19. miesiąc z rzędu. Podobnie jak w przypadku nowych zamówień, tempo wzrostu produkcji osłabło. Nadal jednak pozostało większe niż średnia rejestrowana w obecnym okresie wzrostu.

"W lutym zaległości produkcyjne wzrosły piąty miesiąc z rzędu, jednak w nieco słabszym tempie. Było to wynikiem mniejszej liczby nowych zamówień oraz szybszego tempa wzrostu liczby nowych miejsc pracy" - napisano.

Zatrudnienie w sektorze przemysłowym wzrosło siódmy miesiąc z rzędu, a tempo tego wzrostu przyspieszyło do najszybszego poziomu od ponad trzech i pół roku.

"W lutym presja na koszty, jakiej musieli sprostać polscy producenci, pozostała intensywna. Tempo inflacji kosztów produkcji osłabło w stosunku do styczniowego rekordu, jednak ciągle było trzecim najszybszym w historii badań. Respondenci badania najczęściej wskazywali na wzrost cen metali, energii i usług transportowych. W odpowiedzi na to firmy podniosły ceny swoich wyrobów w najszybszym tempie od maja 2004 roku" - napisano w komentarzu.

d4345rd

Według autorów raportu, w lutym nadal trwała presja na dostawy do producentów w polskim sektorze przemysłowym, a średni czas dostaw nadal się wydłużał. Pogorszenie wyników dostawców w najnowszym okresie badań było jednak najmniejsze od odnotowanego w kwietniu ubiegłego roku.

"Było to częściowo wynikiem wolniejszego wzrostu aktywności zakupowej" - napisano.

Analitycy spodziewali się wzrostu wskaźnika w lutym. Konsensus rynkowy ukształtował się na poziomie 56 pkt.

d4345rd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4345rd