Trwa ładowanie...
d1zmqkd
huebner
+1
26-01-2006 14:50

Huebner: będzie 2,5 mln nowych miejsc pracy w nowych państwach UE

Fundusze regionalne na lata 2007-2013 przyczynią się do stworzenia 2,5 mln nowych miejsc pracy w nowych państwach członkowskich Unii - powiedziała w Brukseli komisarz UE ds. polityki regionalnej Danuta Huebner.

d1zmqkd
d1zmqkd

Fundusze regionalne na lata 2007-2013 przyczynią się do stworzenia 2,5 mln nowych miejsc pracy w nowych państwach członkowskich Unii Europejskiej - powiedziała w Brukseli unijna komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Huebner.

_ Ponadto spowodują one zwiększenie wzrostu gospodarczego nawet o 12% w tych krajach _ - dodała komisarz, podsumowując na konferencji prasowej wykorzystanie unijnych funduszy w 2005 roku.

Rok 2005 był zdaniem Huebner najlepszym z dotychczasowych pod względem wykorzystania unijnych funduszy. Do państw członkowskich trafiło łącznie ponad 33 mld euro (w ramach czterech funduszy strukturalnych, Funduszu Spójności i przedakcesyjnego funduszu ISPA).

Huebner przekonywała, że polityka spójności jest najskuteczniejszym narzędziem tworzenia miejsc pracy wysokiej jakości i promowania wzrostu.

Zdecydowanie odrzuciła tezę, jakoby istniał związek między delokalizacją, czyli przenoszeniem przedsiębiorstw do innych państw w ramach Unii (lub poza Unię), a funduszami unijnymi.

d1zmqkd

_ Do tej pory nie było przypadku, by udzielono funduszy strukturalnych dla firmy, która następnie przeniosła produkcję _ - powiedziała, zapewniając, że KE sprawdza takie podejrzenia, także w Polsce.

_ Firmy, które otrzymują wsparcie, są zobowiązane, żeby utrzymać inwestycje przez pięć lat _ - przypomniała. Komisja Europejska zaproponowała, by ten okres przedłużyć do 7 lat od 2007 roku, ale - jak tłumaczyła komisarz - same kraje członkowskie chcą na razie pozostać przy pięciu.

Do Polski trafiło w 2005 roku 422,14 mln euro w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 229,08 mln z Funduszu Spójności, 174,63 z Europejskiego Funduszu Społecznego.

W sumie Komisja wypłaciła dotychczas Polsce 19% z całego przydziału środków na lata 2004-2006.

Inga Czerny

d1zmqkd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zmqkd