Trwa ładowanie...

Hutnicze związki zaniepokojone sytuacją największego producenta stali

Hutnicze związki alarmują, że do końca przyszłego roku grupa największego polskiego producenta stali - ArcelorMittal Poland - zamierza zmniejszyć zatrudnienie o ok. 15 proc., czyli ok. 3 tys. osób. Związkowcy chcą pilnych rozmów o sytuacji w hutnictwie.

Share
Hutnicze związki zaniepokojone sytuacją największego producenta stali
Fot: ISD Huta Częstochowa
d20vhlc

Przedstawiciele zarządu koncernu zastrzegają, że nie zapadły dotąd żadne decyzje, skutkujące redukcją zatrudnienia, jakiej obawiają się związki. Przyznają jednak, że "w związku z pogarszającą się sytuacją na rynku stali prowadzone są analizy dotyczące wielowariantowych rozwiązań w zakresie ewentualnych zmian w wykorzystaniu linii produkcyjnych i poziomie zatrudnienia w koncernie".

- Wszystkie prowadzone obecnie działania, których celem jest przygotowanie spółki do zmierzenia się z drugą falą światowego kryzysu gospodarczego, mają charakter wyłącznie analityczny, więc informacje dotyczące możliwych zmian w zatrudnieniu, przekazywane przez związki zawodowe, są jedynie spekulacjami i nie znajdują odzwierciedlenia w jakichkolwiek decyzjach władz spółki - poinformowała rzeczniczka koncernu, Sylwia Winiarek.

Szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz złożył wniosek o zwołanie w trybie pilnym posiedzenia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego (WKDS) w sprawie sytuacji w hutnictwie.

d20vhlc

- Bezpośrednim powodem tego wniosku są zapowiedzi zwolnień pracowników w ArcelorMittal, ale podobne zagrożenia dotyczą również innych zakładów branży - wyjaśnił Kolorz. Jego zdaniem, oprócz członków WKDS, sprawą powinni zająć się także przedstawiciele resortów skarbu i gospodarki.

- To, co dzieje się w hutnictwie, to kolejny symptom nadchodzącego spowolnienia w polskiej gospodarce. Oba te resorty mają kompetencje, aby tworzyć instrumenty antykryzysowe, starać się łagodzić społeczno-gospodarcze skutki spowolnienia, a także bezpośrednio wspierać zagrożone branże i pracowników tych branż - podkreślił Kolorz.

Z pytaniami dotyczącymi planowanej redukcji zatrudnienia w grupie ArcelorMittal Poland PAP zwróciła się w czwartek do służb prasowych spółki. Do chwili nadania tej depeszy firma nie skomentowała informacji związkowców.

Jak informuje Solidarność z ArcelorMittal Poland, zarząd spółki zapowiedział związkowcom, że zamierza do końca 2012 r. zmniejszyć zatrudnienie w grupie o ok. 3 tys. pracowników; wcześniejsze plany zakładały, że redukcja będzie następować w dłuższym okresie, do końca 2015 roku.

d20vhlc

W ubiegłym tygodniu związkowcy zostali też poinformowani, że zapadła decyzja w sprawie okresowego wstrzymania pracy wielkiego pieca nr 3 w Dąbrowie Górniczej. "Istnieje także realne zagrożenie wstrzymania pracy na walcowni średniej w dąbrowskim oddziale koncernu. To oznacza, że kilkuset pracownikom huty grozi zwolnienie" - podała w czwartek śląsko-dąbrowska "S".

W piątek 21 października przedstawiciele zarządu firmy mają spotkać się z pracownikami, aby oficjalnie poinformować ich o powodach decyzji dotyczącej wstrzymania pracy wielkiego pieca. W ostatnich dniach przedstawiciele spółki przyznawali w mediach, że wstrzymanie pracy pieca jest rozważane z powodu sytuacji rynkowej, ale ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły.

Na przyszły tydzień zaplanowano posiedzenie przedstawicieli Solidarności z wszystkich oddziałów ArcelorMittal Poland. Podczas spotkania związkowcy mają podjąć decyzje w sprawie działań służących obronie miejsc pracy w spółce.

d20vhlc

Podziel się opinią

Share
d20vhlc
d20vhlc