I etap prywatyzacji GPW zakończy się do końca roku
Nie jest prawdą, że nastąpiły jakiekolwiek
zmiany w procesie prywatyzacji warszawskiej Giełdy Papierów
Wartościowych - powiedziała PAP wiceszefowa resortu skarbu Joanna
Schmid. Zaznaczyła, że resort chce przeprowadzić pierwszy etap
prywatyzacji GPW do końca bieżącego roku.
Nie jest prawdą, że nastąpiły jakiekolwiek zmiany w procesie prywatyzacji warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych - powiedziała wiceszefowa resortu skarbu Joanna Schmid. Zaznaczyła, że resort chce przeprowadzić pierwszy etap prywatyzacji GPW do końca bieżącego roku.
Zdementowała w ten sposób doniesienia "Rzeczpospolitej", która podała, że w Ministerstwie Skarbu Państwa pojawia się coraz więcej wątpliwości, czy w tym roku w ogóle dojdzie do prywatyzacji GPW.
Intencją Ministerstwa Skarbu Państwa jest przeprowadzenie pierwszego etapu prywatyzacji GPW do końca tego roku - podkreśliła Schmid. Przypomniała, że do 19 czerwca inwestorzy mogą składać wstępne oferty w sprawie udziału w prywatyzacji giełdy.
Chodzi o cztery wiodące giełdy europejskie i amerykańskie: Deutsche Boerse, London Stock Exchange (LSE), NASDAQ OMX oraz New York Stock Exchange Euronext (NYSE Euronext). Pod koniec kwietnia zaproszeni przez MSP inwestorzy potwierdzili swoje zainteresowanie udziałem w prywatyzacji GPW.
Schmid zapowiedziała aktualizację wyceny warszawskiego parkietu. Nie chciała ujawnić, ile wynosi dotychczasowa wycena.
Poinformowała, że w Sejmie PO złożyła projekt, który umożliwi wypłatę dywidendy z zysku GPW. _ Ma on być głosowany jeszcze na czerwcowym posiedzeniu Sejmu _ - podkreśliła.
Strategia prywatyzacji GPW zakłada, że MSP zaprosi inwestorów branżowych do składania ofert na kupno do 73,82 proc. akcji GPW samodzielnie lub w konsorcjum z inwestorem finansowym.
MSP zastrzega możliwość sprzedaży inwestorowi branżowemu lub konsorcjum pakietu akcji mniejszego niż 73,82 proc., jednak powyżej 51 proc. akcji GPW.
W wyniku transakcji MSP zachowa udział w akcjonariacie GPW na poziomie 25 proc. plus jedna akcja. Zakończenie prywatyzacji jest planowane w perspektywie 2-3 lat.