Trwa ładowanie...

Idą zmiany w prawie. Więzienie za uchylanie się od naprawienia szkody

Od 1 października grozić będzie kara pozbawienia wolności za uchylanie się od wykonania wyroku orzeczonego przez sąd na rzecz osoby pokrzywdzonej lub dla niej najbliższej - informuje serwis Prawo.pl. Chodzi o obowiązek naprawienia szkody, zadośćuczynienia za doznaną krzywdę albo nawiązki w różnych sprawach.

Idą zmiany w prawie. Więzienie za uchylanie się od naprawienia szkodyIdą zmiany w prawie. Więzienie za uchylanie się od naprawienia szkodyŹródło: Adobe Stock, fot: serQ
d2g93wk
d2g93wk

Jak informuje Prawo.pl, zgodnie z nowelizacją Kodeksu karnego za tego typu przestępstwa grozić będzie kara od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. Pokrzywdzony, który nie otrzyma rekompensaty finansowej w ramach postępowania karnego, będzie mógł złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez skazanego w pierwszej sprawie (ściganie na wniosek pokrzywdzonego).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Unijne miliardy dla Polski. "Rząd przemilcza jeden fakt"

Nowy typ przestępstwa

- Tak naprawdę ta zmiana może oznaczać dalszy ciąg, w nowej odsłonie, każdego postępowania, w którym orzeczono obowiązek naprawienia szkody czy zadośćuczynienie, a obowiązany nie kwapi się do ich wykonania. W praktyce z wykonywaniem takich orzeczeń bywa różnie. Dlatego samoistne przestępstwo, jakim będzie uchylanie się od takiego obowiązku, jest dobrym rozwiązaniem. Dodatkową motywacją by jednak się z orzeczenia sądu wywiązać - mówi cytowany przez Prawo.pl adwokat Mikołaj Kozak z Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

Z kolei adwokat dr Łukasz Pilarczyk z kancelarii Filipiak Babicz ma do tego rozwiązania wiele zastrzeżeniem.

Naprawienie szkody nie jest środkiem karnym, ale kompensacyjnym i nie powinno być traktowane analogicznie, jak na przykład zakaz wykonywania zawodu - powiedział serwisowi Prawo.pl dr Pilarczyk.

Reforma Kodeksu karnego

Przypomnijmy, że 1 października wchodzi w życie kompleksowa reforma Kodeksu karnego. Przepisy zaostrzają sankcje dla sprawców najcięższych przestępstw, wprowadzają elastyczny wymiar kar oraz zapewniają Polakom bezpieczeństwo.

d2g93wk

W ramach reformy podniesiona zostanie górna granica terminowej kary pozbawienia wolności – z 15 do 30 lat. Do tej pory funkcjonowała jej trzykondygnacyjna struktura (do 15 lat, 25 lat, dożywocie), co sprawiało, że możliwość zasądzania kar była mało elastyczna. Zmiany w Kodeksie karnym likwidują instytucję osobnej kary 25 lat więzienia, jednocześnie umożliwiając sądom wymierzanie kary np. 18 lat pozbawienia wolności, jeśli uznają taki wymiar za odpowiedni.

W ramach nowelizacji za przestępstwa uznano czyny, które w przeszłości nie były karalne, mimo ich niezaprzeczalnej szkodliwości społecznej. Należą do nich przyjęcie zlecenia zabójstwa oraz przygotowanie do niego, zagrożone karą więzienia od 2 do 15 lat; nowy typ wymuszenia rozbójniczego, czyli wymuszenie mienia poprzez szantaż (od roku do 10 lat pozbawienia wolności); uchylanie się od naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem (od 3 miesięcy do 5 lat więzienia, przed reformą za ten czyn groziła jedynie egzekucja komornicza).

Po nowelizacji Kodeksu karnego kradzież tablic rejestracyjnych, które zazwyczaj służą złodziejom do okradania stacji benzynowych, przestanie być traktowana jako wykroczenie. Nowe przepisy zakładają, że taki czyn będzie przestępstwem, za które grozi nawet 5 lat więzienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2g93wk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2g93wk