Trwa ładowanie...
d2v2j01
15-06-2016 17:40

Idea Bank: Sprzedaż GetBack zasili wynik za II kw. br. kwotą ok. 310 mln zł

Warszawa, 15.06.2016 (ISBnews) - Łączny zysk Idea Banku z inwestycji w GetBack wyniósł ponad 0,5 mld zł, a szacowany wpływ transakcji na wyniki II kwartału wyniesie ok. 310 mln zł, podał bank. Grupa nie wyklucza wykorzystania części pozyskanych środków na przyszłe akwizycje firm z sektora nowych technologii, zarządzania flotą samochodową, firm księgowych, czy faktoringowych.

Share
d2v2j01

"Nasz zysk z tej transakcji, uwzględniając cenę całkowitą, wynosi pół miliarda złotych, co uważam za bardzo duży sukces. Inwestycja w GetBack pokazuje, że potrafimy wykorzystać sytuacje rynkowe nie tylko do rozwoju Grupy w formie organicznej, ale również poprzez udane akwizycje" - skomentował prezes Jarosław Augustyniak, cytowany w komunikacie.

Szacowany wpływ transakcji na wynik za II kwartał wyniesie ok. 310 mln zł, podano także.

Środki pozyskane ze sprzedaży GetBack zostaną przeznaczone na spłatę zadłużenia z tytułu obligacji wyemitowanych na zakup spółki. Pozostała kwota zasili kapitały Grupy Idea Bank. Grupa nie wyklucza wykorzystania tych środków na przyszłe akwizycje.

"Jesteśmy potencjalnie zainteresowani zakupem, firm z sektora nowych technologii, zarządzania flotą samochodową, firm księgowych, faktoringowych. Podmioty z takich branż mogłyby uzupełnić ofertę naszej grupy. Rynek finansowania małych firm rozwija się dynamicznie i widzimy duże szanse wykorzystania tej tendencji w budowie silnej grupy kapitałowej skoncentrowanej na obsłudze polskich przedsiębiorców" - dodał Augustyniak.

d2v2j01

Nabywcą 100% akcji spółki GetBack jest Emest Investments - podmiot założony przez konsorcjum funduszy private equity. Przeniesienie akcji nastąpiło 15 czerwca. Transakcja o wartości 825 mln zł jest jedną z największych przeprowadzonych w tym roku w Polsce, podano również.

Rozliczenie transakcji zostało podzielone na dwa etapy. W ramach pierwszej transzy Idea Bank otrzymał 515 mln zł. Pozostała kwota zostanie zapłacona w terminie do 18 miesięcy. W celu zabezpieczenia tej wierzytelności ustanowiony został zastaw na akcjach GetBack stanowiących 62% kapitału spółki. Zawarcie transakcji nastąpiło po uzyskaniu zgody UOKIK oraz Urzędu Antymonopolowego na Ukrainie.

Grupa kupiła GetBack w lipcu 2014 r. za 270 mln zł, przypomniano.

Spółka GetBack zajmuje się zakupem i windykacją portfeli wierzytelności, pochodzących przede wszystkim od banków i firm telekomunikacyjnych. Przychody z tego tytułu stanowią 60% wszystkich przychodów. Pozostałe 40% stanowią przychody z tytułu zarządzania zewnętrznymi portfelami wierzytelności..

d2v2j01

W okresie od 30 czerwca 2014 r. do 31 marca 2016 r., wartość portfeli zarządzanych przez GetBack zwiększyła się z 2,2 mld zł do 14 mld zł. Liczba funduszy sekurytyzacyjnych w zarządzaniu wzrosła z 2 do 11. Miesięczne odzyski z portfeli własnych zwiększyły się z 4,3 mln zł w 2014 r. do 15,5 mln zł w pierwszym kwartale 2016 r.
W I kw. 2016 r. przychody spółki wyniosły 70,1 mln zł i były o 71% większe w skali roku. Zysk netto wyniósł natomiast 38 mln zł i był o 87% wyższy niż w I kw. 2015 r.

Grupa Idea Bank jest też w trakcie zakupu jednaj z największych firm leasingowych w Polsce, Getin Leasing, a dwa lata wcześniej kupiła spółkę VB Leasing. Umowa pozwalająca na zawarcie transakcji zakupu Getin Leasing została zawarta w połowie kwietnia. W wyniku integracji Getin Leasing z Idea Leasing powstałby rynkowy lider o łącznej sprzedaży przekraczającej 6 mld zł rocznie i 15-proc. udziale w rynku.

Idea Bank powstał na bazie przejętego przez Getin Holding GMAC Banku jesienią 2010 roku. Początkowo bank funkcjonował wyłącznie w internecie. W lipcu 2011 roku otwarto pierwsze oddziały stacjonarne, głównie w największych polskich miastach. Idea Bank zadebiutował na rynku głównym GPW w kwietniu 2015 roku.

(ISBnews)

d2v2j01
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v2j01
d2v2j01