"Idź i nie grzesz, Halina!" - grzmi Piotr Fronczewski w spocie promującym bezpieczeństwo. Zbyt wielu seniorów ginie na drogach
A gdyby tak dostać szansę na naprawienie swoich błędów? W filmie to możliwe. W życiu niestety nie, o czym chcą przekonać osoby starsze autorzy spotów promujących bezpieczeństwo na drodze.
- W ciągu ostatnich lat twojej doczesności trochę nagrzeszyłaś, dziewczyno – mówi grający świętego Piotra, strażnika drzwi do niebios, Piotr Fronczewski. Przed jego oblicze trafiła nieco przestraszona emerytka, grana przez Krystynę Tkacz.
Okazuje się, że choć w życiu zmarłej nie brakowało dobrych uczynków, to jednak jest coś, co stawia pod znakiem zapytania jej zdolność do wejścia do nieba. Starsza pani miała dość luźny stosunek do czerwonego światła i jak na złość, nie umknęło to uwadze świętego Piotra.
- Ale w Biblii o tym w ogóle nie napisano! – próbuje się bronić coraz bardziej zaniepokojona swym wiecznym losem kobieta.
- Może nowelizacja nie dotarła do wszystkich. Ale to nie zmienia faktu, że nieznajomość prawa nie usprawiedliwia grzesznika! – grzmi dalej święty Piotr.
Obejrzyj: Zmiany w VAT - co powinien wiedzieć przedsiębiorca
Ostatecznie pozwala jednak nieszczęsnej pieszej, która dokonała żywota pod kołami rozpędzonego samochodu (do czego walnie się przyczyniła), wrócić na ziemię i naprawić swe postępowanie.
Nadal zbyt wielu seniorów ginie na drogach
To jeden z dwóch spotów przygotowanych przez Zarząd Dróg Miejskich w ramach akcji "Obudź się! Uwaga = życie", która ma poprawić bezpieczeństwo osób starszych na drogach.
Ubiegłoroczne statystyki, opublikowane przez ZDM, pokazały, że osoby po 60. r.ż. to grupa najbardziej narażona na ryzyko wypadku. Uwaga na drodze – to jeden z fundamentalnych czynników, mających wpływ na bezpieczeństwo - czytamy w komunikacie ZDM w Warszawie.
Jak wynika z przeprowadzonego przez Zarząd Dróg Miejskich w 2018 roku audytu bezpieczeństwa, wśród najczęściej występujących przyczyn wypadków drogowych z udziałem pieszych seniorów na warszawskich drogach – należy wymienić nieudzielenie pierwszeństwa na przejściu dla pieszych (60,3 proc.) i nieprawidłowe cofanie pojazdów (16,8 proc.).
Seniorzy najczęściej przyczyniają się do wypadków przekraczając jezdnię w miejscu niedozwolonym (14 proc.). Najwięcej wypadków w udziałem osób starszych w 2018 r. wydarzyło się w kwietniu, maju i październiku.
Najnowsza statystyka wypadków z udziałem pieszych za 2019 rok, przygotowana przez Biuro Polityki Mobilności i Transportu jest również alarmująca – liczba śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych zwiększyła się w porównaniu do ubiegłego roku. Wypadki z pieszymi na stołecznych drogach – to ponad połowa ogólnej liczby wypadków w 2019 roku – mówi Michał Domaradzki, Dyrektor Biura Polityki Mobilności i Transportu.
- Chodzenie utartymi ścieżkami, przechodzenie na czerwonym świetle, czy nieustąpienie pierwszeństwa lista przewinień zarówno pieszych, jak i kierowców jest długa. Jedno jest pewne wszystkie te drobne wykroczenia i złe nawyki stwarzają ryzyko utraty życia. Będziemy prowadzili działania, skierowane zarówno do kierowców i seniorów, które "obudzą" obydwie grupy. Uważność, wzajemne zrozumienie i odpowiedzialność wszystkich użytkowników drogi to stan do którego chcielibyśmy dążyć, a także nasze największe wyzwanie komunikacyjne - deklaruje ZDM.
W drugim spocie (z udziałem m.in. Kazimierza Mazura i Franciszka Pieczki) agresywny kierowca, który uważa siebie za króla dróg dowiaduje się, że nie wolno mu bezczelnie wykorzystywać swojej pozycji "tego silniejszego" na drodze. Video jest zabawne, ale życie to nie film i na co dzień starsi ludzie – często ograniczeni ruchowo albo z opóźnieniem reagujący na niebezpieczne sytuacje – nie mają w starciu z samochodem szans. Trzeba pamiętać, że złamania, których doznają osoby starsze, zrastają się znacznie gorzej niż złamania u osób młodszych, więc wypadki niosą dla seniorów większe niebezpieczeństwo niż dla dzieci.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl