Trwa ładowanie...

IKEA ostrzega przed niebezpiecznymi meblami. Zginęło już troje dzieci

Szwedzki koncern meblowy apeluje do klientów, by zwrócili szczególną uwagę na montaż popularnych komód MALM. W Stanach Zjednoczonych doszło bowiem do kolejnego wypadku, w którym zginął 22-miesięczny chłopiec.

Share
IKEA ostrzega przed niebezpiecznymi meblami. Zginęło już troje dzieci
Fot: fot: slimmer_jimmer/Flickr, lic. CC BY-NC-ND 2.0
dvpxcfs

To już trzecia taka ofiara w ostatnich miesiącach na świecie. IKEA apeluje do rodziców, by przytwierdzali mebel do ściany tak, jak nakazuje instrukcja obsługi.

Ostatnia tragedia miała miejsce w tym tygodniu w Filadelfii (USA). Jak pisze brytyjski The Sun, matka niespełna dwuletniego Teda McGee położyła syna na popołudniową drzemkę i co jakiś czas sprawdzała, czy się nie obudził. Gdy po kilkudziesięciu minutach weszła do pokoju i zobaczyła puste łóżko, była przekonana, że dziecko chowa się przed nią.

dvpxcfs

Gdy weszła do pomieszczenia, zobaczyła syna przygniecionego przez zakupioną w IKEI komodę. Dziecko zginęło na miejscu. Śledczy ustalili, że prawdopodobnie Ted sam przewrócił na siebie mebel.

Szwedzki koncern złożył rodzinie dziecka kondolencje, jednocześnie zauważając, że przyczyną tragedii był niepoprawny montaż mebla. Instrukcja bowiem jasno wskazuje, że po złożeniu szuflad i stelaża, należy je dodatkowo przymocować do ściany, by uniknąć przewrócenia. "Mamy świadomość, że dzieci są najważniejsze, dlatego kładziemy wielki nacisk na bezpieczeństwo naszych produktów" - czytamy w oświadczeniu sklepu.

IKEA zapewnia, że amerykański oddział sieci zgłosił również sprawę odpowiednim organom, a dochodzenie jest już prowadzone. "Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że najlepszym sposobem na uniknięcie przewrócenia się komody lub wypadnięcia szuflad jest przymocowanie stelaża do ściany przy pomocy ograniczników, dołączonych do zestawu, tak jak mówi o tym instrukcja" - apeluje szwedzki koncern.

Tak wygląda feralna komoda. Źródło: Ikea.com

dvpxcfs

To nie pierwsze ostrzeżenie, które sieć publikuje w związku z feralnymi komodami MALM. Dwa lata temu, również w Stanach Zjednoczonych, odnotowano dwa inne śmiertelne wypadki. W lutym 2014 roku dwuletni chłopiec przewrócił na siebie komodę w Pensylwanii, a trzy miesiące później to samo przydarzyło się 23-miesięcznemu dziecku z Waszyngtonu.

IKEA apeluje do klientów o szczególną ostrożność przy montowaniu mebli i informuje, że rodzice mogą zgłaszać się do sklepów po dodatkowy zestaw narzędzi niezbędnych do przymocowania komody do ściany.

dvpxcfs

Podziel się opinią

Share
dvpxcfs
dvpxcfs