Trwa ładowanie...

Ile kosztuje telewizor za 1 zł? Przegląd świątecznych promocji

Nadchodzą święta Bożego Narodzenia, które jak co roku stają się okazją dla wielu sprzedawców do nowych promocji. Ostatnio operatorzy komórkowi oferują pakiety usług, do których dodają telewizory za symboliczną złotówkę. Czy to propozycje warte rozważenia, czy tylko naciąganie klientów?

Ile kosztuje telewizor za 1 zł? Przegląd świątecznych promocjiŹródło: Wikimedia Commons, fot: User:Fcole90 (CC-By SA 3.0)
d2i81rd

Dwóch operatorów z wielkiej trójki ma specjalne świąteczne oferty dla swoich dotychczasowych i nowych klientów. Orange ma promocję "szybka Neostrada w FunPacku z telewizorem za 1 zł" z kolei Plus i Cyfrowy Polsat mają świąteczne zestawy - chociaż te dwie marki należą do jednego właściciela, to każda z nich ma nieco inną ofertę specjalną. W skład każdego pakietu wchodzi telewizor, smartfon i tablet - tyle, że różnych marek.

Prześwietliliśmy ich oferty sprawdzając, ile tak naprawdę zapłaci klient, który zdecydowałby się na skorzystanie z promocji. Czy one w ogóle się opłacają? Wszystkie ceny sprzętu były sprawdzane przy wykorzystaniu porównywarki ceneo.pl

Orange

Zacznijmy od dawnego TP S.A. W ramach pakietu "szybka Neostrada w FunPacku z telewizorem za 1 zł" klient dostaje dostęp do internetu w trzech wariantach prędkości - do 10, 20 i 80 Mb. Co ciekawe, szybkość ta nie ma wpływu na cenę pakietu. Do tego dochodzi usługa TV (może ona podnieść koszt całego zestawu, w zależności od tego, jaki pakiet wybierzemy) i telefon domowy.

d2i81rd

Minimalny koszt miesięczny to 149 zł, plus jednorazowa opłata aktywacyjna dla nowych klientów od 49 do 99 zł w zależności od tego czy wybieramy fakturę elektroniczną czy papierową.

Niestety Orange od jakiegoś czasu w materiałach marketingowych, a nawet w regulaminie, nie wlicza do cen usług opłaty abonamentowej za utrzymanie łącza - 29,24 zł. W cenniku kwota ta nie jest nawet podana bezpośrednio, tylko pod tabelą z miesięcznymi opłatami widnieje informacja o naliczaniu dodatkowej opłaty. Nie byłoby jej, gdyby usługa telefonu była dostarczana analogowo, ale w FunPacku świadczona jest w oparciu o technologię VOIP (telefonia przez internet). Dlatego miesięcznie klient zapłaci nie minimum 149 zł, ale 179,14 zł. Umowa obowiązuje na 2 lata, co oznacza, że przez ten czas oddamy Orange 4299,36 zł. Przy zdecydowaniu się na takie warunki dostajemy na własność telewizor Samsung Smart TV (model UE40H5303AWXXH) za symboliczną złotówkę. Jednak, jeśli klient odstąpi od umowy, to będzie musiał oddać kwoty ulg, m.in. 1700 zł za telewizor.

To nic nowego, klient podpisując umowę dostaje zniżki, a w razie zerwania umowy musi oddać różnicę między ceną promocyjną, a "normalną", która widnieje w cenniku. Tyle, że ten konkretny model kosztuje na rynku detalicznym 1499 zł (wg. porównywarki ceneo.pl ). Klient zrywając umowę musi, więc oddać o 200 zł więcej niż telewizor jest wart.

Plus i Cyfrowy Polsat

Plus i Cyfrowy Polsat ma w swojej ofercie dwa pakiety, w których skład wchodzą telewizor, tablet i smartfon. W salonach Plusa klienci mogą znaleźć zestawy Samsunga, a w punktach Cyfrowego Polsatu - LG. Oczywiście zakupując którykolwiek z tych zestawów podpisujemy też umowę na świadczenie usług - telefon, internet oraz TV.

d2i81rd

Tutaj także uwzględniliśmy, ile kosztuje sprzęt oferowany przez Plusa na wolnym rynku - za telewizor Samsung Smart TV (model UE50H5500), tablet Galaxy TAB 4 LTE 8 i smartfon Galaxy S4 LTE - trzeba zapłacić łącznie 5476 zł. To przy uwzględnianiu najniższych cen.

Tymczasem po podliczeniu rat za sprzęt (4799,52 zł płatne przez 4 lata) w ramach oferty Plusa i wszystkich opłat abonamentowych w ciągu dwóch lat (1462,8 zł) otrzymujemy sumę 6262,32 zł.

W przypadku oferty od Cyfrowego Polsatu, koszty kształtują się następująco: 3359,52 zł jako raty za sprzęt, 1462,8 zł opłat abonamentowych powoduje, że będziemy musieli oddać łącznie 4822,32 zł. Tymczasem cena sprzętu oferowanego w pakiecie przy normalnym kupnie to 3092,64 zł. Różnica wynosi więc 1729,68 zł.

Czy to się opłaca?

Każdy musi odpowiedzieć na to pytanie indywidualnie. Zestaw Samsunga w ofercie Plusa to jedyna opcja, w której raty za sprzęt spłacane operatorowi są mniejsze niż zakup identycznych towarów na wolnym rynku. Różnica między ceną rynkową sprzętu, a tym co zapłacimy ostatecznie (abonament plus raty) korzystając z tej promocji to 786,32 zł. Przy uwzględnieniu, że umowa jest na dwa lata, to daje nam niecałe 33 zł miesięcznie. Trzeba przyznać, że nie jest to dużo, jeśli uwzględnimy fakt, że przez cały czas korzystamy przecież z telefonu, telewizji i internetu, za który i tak byśmy płacili. U tego, lub innego operatora.

d2i81rd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i81rd