Trwa ładowanie...

Ile kosztuje wychowanie dziecka? Suma może przekroczyć pół miliona złotych

Kilkanaście dni temu Stanisław Karczewski, były marszałek Senatu, został dziadkiem. Przy okazji nie omieszkał wrzucić w media społecznościowe zdjęcia swojego nowonarodzonego wnuka z dopiskiem, że nowy członek rodziny, dzięki świadczeniom socjalnym, dostanie ponad 113 tysięcy złotych.

Ile kosztuje wychowanie dziecka? Suma może przekroczyć pół miliona złotychŹródło: Unsplash.com
d3e1o3e
d3e1o3e

"W ramach 500+ i 300+ otrzyma przez 18 lat od państwa 113 400 zł" - napisał Karczewski. Jego wpis wzbudził sporo kontrowersji, wiele osób było zniesmaczonych przeliczaniem "dziecka na pieniądze" i robieniem polityki na noworodku.

Przy okazji jednak pojawiło się sporo pytań o to, na ile wystarczy owa suma. W pierwszej chwili 113 tysięcy może wydawać się całkiem niezłym kąskiem. Ale tak naprawdę za tyle trudno wychować dziecko.

- 20 lat temu urodziła się moja córka. I tak trochę pół żartem, pół serio, postanowiłem notować wszystkie poniesione na nią wydatki. Na osiemnaste urodziny, tu już z pewnością na żarty, wręczyłem jej rachunek na 600 tysięcy złotych - mówi w rozmowie z WP Finanse Adam Wiśniewski z Warszawy.

d3e1o3e

Oznacza to wydawanie 2700 złotych miesięcznie na dziecko. Wiśniewski zarabia dobrze, więc nie miał z tym większego problemu, ale obiektywnie przyznaje, że suma zrobiła na nim spore wrażenie.

Zastrzega jednak, że w tę kwotę wliczone są opłaty za prywatne szkoły. Czesne na edukację jego córki sięgnęło łącznie 150 tysięcy złotych. Gdyby chodziła do szkół publicznych, wydatki jej ojca spadłyby do 450 tysięcy złotych.

Kolejną poprawkę trzeba wziąć na fakt, że przez dwie dekady wartość pieniądza spadła. Kiedy córka Wiśniewskiego dopiero się urodziła, złoty był o wiele więcej wart niż obecnie. Średnie zarobki były zaś sporo niższe niż dziś.

d3e1o3e

Wydatki rosną

Warto też zauważyć, że koszty wychowania dziecka ciągle rosną, i to wyjątkowo szybko. Centrum im. Adama Smitha co roku publikuje wyliczenia dotyczące kosztów wychowania potomstwa. W tym roku ekspertom wyszła suma 250 tysięcy złotych. To kwota w sytuacji, gdy opiekunowie mają jedno dziecko. W przypadku rodziny z dwójką dzieci wychowanie jednego potomka wynosi niecałe 206 tys. zł. W sumie daje to więc niemal 412 tys. zł na obie pociechy.

Centrum im. Adama Smitha bazuje na danych dotyczących minimum socjalnego w ujęciu miesięcznym (wg Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych). W tym roku posłużyło się danymi z III kwartału 2019 roku. Koszt wychowania dziecka w przypadku rodziny 2+1 wzrósł o 5,4 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Natomiast względem roku 2014 ten wzrost to aż 18,5 proc. W przypadku dwójki dzieci wzrost kosztów ich wychowania wynosi - odpowiednio - 5,4 i 16,5 proc.

d3e1o3e

Kwoty wyliczone przez Centrum im. Adama Smitha w dużej mierze pokrywają się z szacunkami Polaków. CAS zleciło przeprowadzenie badania na panelu Ariadna, w którym zarówno osoby z dziećmi, jak i bez, oceniały koszty wychowania potomka.

Wśród osób z dziećmi aż 24 proc. badanych szacuje, że jest to ponad 250 tys. zł. 18 proc. szacuje, że wystarczy od 201 do 250 tys. zł, a 23 proc. - że wystarczy od 151 do 200 tys. zł. Tylko 35 proc. badanych uważa, że ten koszt może być mniejszy niż 150 tys. zł.

Wśród osób bez dzieci szacunki są trochę inne - dużo większa grupa uważa, że da się wychować dziecko w granicach od 51 do 150 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

d3e1o3e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3e1o3e