Trwa ładowanie...

Ile zarabiają lekarze?

Aż 125 tysięcy złotych miesięcznie zarabia najlepiej wynagradzany lekarz w Polsce. Na konto innych specjalistów wpływają mniejsze kwoty, choć i ci lekarze nie powinni narzekać na ich wysokość. Związki zawodowe lekarzy podkreślają, że jest to zawód, który musi być dobrze opłacany, bo jest elitarny.

Ile zarabiają lekarze?Źródło: Thinkstock
d2uocc9
d2uocc9

Aż 125 tysięcy złotych miesięcznie zarabia najlepiej wynagradzany lekarz w Polsce. Na konto innych specjalistów wpływają mniejsze kwoty, choć i ci lekarze nie powinni narzekać na ich wysokość. Związki zawodowe lekarzy podkreślają, że jest to zawód, który musi być dobrze opłacany, bo jest elitarny.

Wynagrodzenia w niektórych szpitalach pochłaniają nawet 90 proc. ich budżetu. Średnio jednak na płace szefowie tych placówek przeznaczają 60 proc. Z drugiej strony od kilku lat Główny Urząd Statystyczny odnotowuje coraz większy odsetek Polaków, którzy wybierają prywatną opiekę lub wolą nie iść do lekarza wcale. W prywatnych klinikach, mimo możliwości leczenia się w państwowych publicznych, Polacy zostawiają część swoich dochodów. Pensje lekarzy w takich miejscach nie należą do niskich.

Za najbogatszego lekarza w Polsce uznaje się Romualda Ściborskiego, prezesa Polskiego Holdingu Medycznego Pcz S.A. i założyciela grupy kapitałowej Pcz S.A. Z wykształcenia jest lekarzem stomatologiem, doktorem nauk medycznych. Jego firma jest warta na giełdzie prawie 1,5 mld zł. On sam ma kolejne, ambitne plany - myśli o stworzeniu prawdziwego koncernu medycznego.

Jak rośnie pensja

Lekarze mogą pobierać wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę lub na podstawie kontraktów. Zaczynający praktykę lekarz trafia zwykle do państwowej placówki. Tuż po studiach, jako stażysta zarobić może kilka tysięcy złotych. Zdobyte w tym miejscu doświadczenie niemal zawsze procentuje. Z roku na rok lekarze pną się po drabinie kariery, otwierając po drodze prywatne praktyki. Nie bez znaczenie jest specjalizacja, jaka wybierają lekarze. Od niej zależy, ile będą w przyszłości zarabiać.

- Często specjalizacje są blokowane przez samych specjalistów w danej dziedzinie, którzy wiedzą, że ich zarobki zależą od niskiej podaży lekarzy w tej specjalności - informuje bloger Medexpress.pl dr Krzysztof Łanda.

d2uocc9

Droga do wysokich zarobków bywa długa. Czasami wysokość pensji uzależniona jest od szczęścia.

- W niektórych miejscowościach lekarzy danej specjalności jest wielu i tam ich wynagrodzenia są stosunkowo niskie. Jednak są miejscowości, gdzie dyrektor lecznicy, żeby przyciągnąć lekarza określonej specjalności musi mu zaproponować bardzo wysokie wynagrodzenie, inaczej będzie musiał zrezygnować z prowadzenia działalności, a wielu pracowników, których ma gotowych do pracy, bez kompletnego zespołu będzie musiał zwolnić. Gra wielkością wynagrodzenia to normalne zachowanie i rynek pod tym względem reaguje prawidłowo, nie ma moim zdaniem w tym żadnej sensacji – informuje dalej dr Krzysztof Łanda.

Dwie strony medalu

Poza pensjami, dodatkowy dochód medyków może iść nawet w miliony rocznie, a związanych jest np. z prowadzeniem badań klinicznych. W kwestii zarobków jednak trudno mówić ogólnie o wszystkich medykach. Średnio bez specjalizacji zarobić można ok. 5 - 6 tys. złotych. Sami lekarze nie kryją, że zarobki mogą być rzeczywiście dobre, ale osiągane są morderczą pracą na kilku etatach. Warto przy tym pamiętać, że różnice w zarobkach między poszczególnymi oddziałami i szpitalami są wyjątkowo duże i sięgać mogą nawet kilkuset procent. Z drugiej strony nie brakuje głosów, że pracując w więcej niż jednym zakładzie opieki zdrowotnej, medycy nie są w stanie poświęcić swoim pacjentom należytej uwagi.

d2uocc9

Zarobki lekarzy*

Szef kliniki chorób zakaźnych i hematologii → 43 tys. zł
Reumatolog →18 tys. zł
Ortopeda →16 tys. zł
Kardiolog →14 tys. zł
Radiolog →12 tys. zł
Ordynator →10 tys. zł
Anestezjolog → 9 tys. zł
Chirurg w trakcie specjalizacji → 8 tys. zł
Lekarz z drugim stopniem specjalizacji średnio →7,2 tys. zł
Lekarz z pierwszym stopniem specjalizacji średnio → 6,6 tys. zł
Stażysta w szpitalu → 2,2 tys. zł

  • źródło Fakt

ml, AS, WP.PL

d2uocc9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uocc9