Ile zarabiają lekarze?
Aż 125 tysięcy złotych miesięcznie zarabia najlepiej wynagradzany lekarz w Polsce. Na konto innych specjalistów wpływają mniejsze kwoty, choć i ci lekarze nie powinni narzekać na ich wysokość. Związki zawodowe lekarzy podkreślają, że jest to zawód, który musi być dobrze opłacany, bo jest elitarny.
Aż 125 tysięcy złotych miesięcznie zarabia najlepiej wynagradzany lekarz w Polsce. Na konto innych specjalistów wpływają mniejsze kwoty, choć i ci lekarze nie powinni narzekać na ich wysokość. Związki zawodowe lekarzy podkreślają, że jest to zawód, który musi być dobrze opłacany, bo jest elitarny.
Wynagrodzenia w niektórych szpitalach pochłaniają nawet 90 proc. ich budżetu. Średnio jednak na płace szefowie tych placówek przeznaczają 60 proc. Z drugiej strony od kilku lat Główny Urząd Statystyczny odnotowuje coraz większy odsetek Polaków, którzy wybierają prywatną opiekę lub wolą nie iść do lekarza wcale. W prywatnych klinikach, mimo możliwości leczenia się w państwowych publicznych, Polacy zostawiają część swoich dochodów. Pensje lekarzy w takich miejscach nie należą do niskich.
Za najbogatszego lekarza w Polsce uznaje się Romualda Ściborskiego, prezesa Polskiego Holdingu Medycznego Pcz S.A. i założyciela grupy kapitałowej Pcz S.A. Z wykształcenia jest lekarzem stomatologiem, doktorem nauk medycznych. Jego firma jest warta na giełdzie prawie 1,5 mld zł. On sam ma kolejne, ambitne plany - myśli o stworzeniu prawdziwego koncernu medycznego.
Jak rośnie pensja
Lekarze mogą pobierać wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę lub na podstawie kontraktów. Zaczynający praktykę lekarz trafia zwykle do państwowej placówki. Tuż po studiach, jako stażysta zarobić może kilka tysięcy złotych. Zdobyte w tym miejscu doświadczenie niemal zawsze procentuje. Z roku na rok lekarze pną się po drabinie kariery, otwierając po drodze prywatne praktyki. Nie bez znaczenie jest specjalizacja, jaka wybierają lekarze. Od niej zależy, ile będą w przyszłości zarabiać.
- Często specjalizacje są blokowane przez samych specjalistów w danej dziedzinie, którzy wiedzą, że ich zarobki zależą od niskiej podaży lekarzy w tej specjalności - informuje bloger Medexpress.pl dr Krzysztof Łanda.
Droga do wysokich zarobków bywa długa. Czasami wysokość pensji uzależniona jest od szczęścia.
Polecamy: Rynek weryfikuje zarobki w Polsce
- W niektórych miejscowościach lekarzy danej specjalności jest wielu i tam ich wynagrodzenia są stosunkowo niskie. Jednak są miejscowości, gdzie dyrektor lecznicy, żeby przyciągnąć lekarza określonej specjalności musi mu zaproponować bardzo wysokie wynagrodzenie, inaczej będzie musiał zrezygnować z prowadzenia działalności, a wielu pracowników, których ma gotowych do pracy, bez kompletnego zespołu będzie musiał zwolnić. Gra wielkością wynagrodzenia to normalne zachowanie i rynek pod tym względem reaguje prawidłowo, nie ma moim zdaniem w tym żadnej sensacji – informuje dalej dr Krzysztof Łanda.
Dwie strony medalu
Poza pensjami, dodatkowy dochód medyków może iść nawet w miliony rocznie, a związanych jest np. z prowadzeniem badań klinicznych. W kwestii zarobków jednak trudno mówić ogólnie o wszystkich medykach. Średnio bez specjalizacji zarobić można ok. 5 - 6 tys. złotych. Sami lekarze nie kryją, że zarobki mogą być rzeczywiście dobre, ale osiągane są morderczą pracą na kilku etatach. Warto przy tym pamiętać, że różnice w zarobkach między poszczególnymi oddziałami i szpitalami są wyjątkowo duże i sięgać mogą nawet kilkuset procent. Z drugiej strony nie brakuje głosów, że pracując w więcej niż jednym zakładzie opieki zdrowotnej, medycy nie są w stanie poświęcić swoim pacjentom należytej uwagi.
Zarobki lekarzy*
Szef kliniki chorób zakaźnych i hematologii → 43 tys. zł
Reumatolog →18 tys. zł
Ortopeda →16 tys. zł
Kardiolog →14 tys. zł
Radiolog →12 tys. zł
Ordynator →10 tys. zł
Anestezjolog → 9 tys. zł
Chirurg w trakcie specjalizacji → 8 tys. zł
Lekarz z drugim stopniem specjalizacji średnio →7,2 tys. zł
Lekarz z pierwszym stopniem specjalizacji średnio → 6,6 tys. zł
Stażysta w szpitalu → 2,2 tys. zł
- źródło Fakt
ml, AS, WP.PL