Trwa ładowanie...
d2lffdj

Import szkockiej whisky wzrósł o 15,8% wolumenowo, o 19% wartościowo w 2016 r.

Warszawa, 30.03.2017 (ISBnews) - Import szkockiej whisky do Polski wzrósł o 15,8% r/r do 28 mln butelek, a w ujęciu wartościowym - o 19% r/r do 62,5 mln GBP, poinformował Tudor House powołując się na dane Scotch Whisky Association (SWA).
Share
d2lffdj

"Whisky mieszana uzyskała wynik zbliżony do rekordowego 2013 roku, kiedy to - przed zapowiedzianą podwyżką akcyzy - importerzy kupowali whisky na zapas. Z kolei dla segmentu single malt wynik jest najlepszy w historii i ponad dwukrotnie lepszy od wspomnianego wcześniej okresu sprzed trzech lat. Globalnie Polska utrzymała 12. miejsce na świecie pod względem liczby zakupionych butelek oraz 16. miejsce pod względem wartości importu" - powiedział właściciel sklepów Ballantines Jarosław Buss, cytowany w komunikacie.
Największy przyrost importu nastąpił w segmencie blended malt. Osiągnięty wynik 270 tys. butelek był lepszy o 450% r/r i dał łączną wartość ok. 520 tys. GBP. Whisky single malt sprowadzono 650 tys. butelek, tj. o 60% więcej r/r. W ujęciu wartościowym import wzrósł o 35,5% do wartości ponad 7 mln GBP. Najmniejszy przyrost zanotowało popularna whisky mieszana - o 14,5%, zamykając rok wynikiem ok. 26 mln butelek. Jej łączna wartość wyniosła 54,5 mln GBP, podano także.

Rośnie również import whisky z Irlandii. Import na przestrzeni ostatnich 6 lat - tj. od 2010 roku - wzrósł trzykrotnie, a w ujęciu wartościowym czterokrotnie, przekraczając odpowiednio 1,2 mln butelek i 4 mln euro, wynika z danych International Wine and Spirit Research.

"Największe wzrosty względem roku wcześniejszego obserwowane są w segmencie single malt - 38% w ujęciu wartościowym oraz 30% w ujęciu ilościowym. Nieco wolniejsze przyrosty odnotowuje segment whisky mieszanej (blended), choć w dalszym ciągu są one największe w naszym regionie: 17% jeżeli chodzi o wartość sprowadzonych butelek i 22% w kontekście liczby butelek" - czytamy w komunikacie.

Tudor House jest największym importer alkoholi typu premium w Polsce. Działa na rynku od 1995 roku.

(ISBnews)

d2lffdj

Podziel się opinią

Share
d2lffdj
d2lffdj