Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w I pozostaje na najniższym poziomie od 10 lat
07.02. Warszawa (PAP) - Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w notowaniu kwartalnym odnotował w styczniu spadek o 1 pkt do 25 pkt., a indeks roczny wzrósł o 3 pkt. do 34 pkt. - podała PKPP...
07.02.2013 | aktual.: 07.02.2013 11:53
07.02. Warszawa (PAP) - Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w notowaniu kwartalnym odnotował w styczniu spadek o 1 pkt do 25 pkt., a indeks roczny wzrósł o 3 pkt. do 34 pkt. - podała PKPP Lewiatan w komunikacie. Autorzy raportu wskazują, że oba indeksy pozostają na najniższym poziomie od dziesięciu lat.
"Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w pierwszym notowaniu tego roku w styczniu odnotował w ujęciu kwartalnym kolejny spadek o jeden punkt do poziomu 25 pkt., w stosunku do notowań z ostatniego kwartału ub. roku w grudniu, natomiast indeks roczny wzrósł o trzy punkty do 34 pkt. Oba indeksy pozostają nadal na najniższym poziomie od dziesięciu lat, jednak rożni je dynamika, bo podczas gdy indeks kwartalny nadal maleje, indeks roczny zaczyna rosnąć" - napisano w raporcie.
"Sugeruje to oczekiwanie dalszego pogorszenia koniunktury w pierwszym kwartale tego roku w stosunku do ostatniego kwartału roku ubiegłego, ale jednocześnie, że pomimo tego rok bieżący nie będzie gorszy od ubiegłego, czyli dno kryzysu miniemy do końca roku" - dodano.
INDEKSY SZCZEGÓŁOWE
"Indeksy popytu globalnego (oceniające konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne - PAP) wykazują dramatyczne załamanie i sięgnęły nie notowanego dotąd dna; indeks kwartalny jeszcze pogorszył się o dwa punkty w stosunku do ubiegłorocznego notowania do poziomu 6 pkt., ale indeks roczny już podniósł się o cztery punkty do 15 pkt." - napisano.
Kwartalny indeks finansów, który ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej, wzrósł o 3 pkt. do 43 pkt., a indeks roczny zyskał 9 punktów i wyniósł 48 pkt.
Indeks makroekonomiczny, który obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia oraz stopień konkurencyjności gospodarki, w ujęciu kwartalnym spadł o 5 pkt. do 47 pkt., a indeks roczny o 1 pkt 44 pkt.
Indeks kwartalny wpływu czynników politycznych wzrósł o 9 pkt. do 46 pkt., a indeks roczny o 2 pkt. do poziomu 49 pkt.
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 proc. PKB rocznie. (PAP)
mj/ jtt/