Trwa ładowanie...
dvvzvkw

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan we IX ponownie w dół

05.10. Warszawa (PAP) - Indeks Biznesu PKPP Lewiatan we wrześniu 2012 roku w ujęciu kwartalnym odnotował spadek o 3 pkt do 30 pkt., a indeks roczny uległ redukcji o 2 pkt do 34...

dvvzvkw
dvvzvkw

05.10. Warszawa (PAP) - Indeks Biznesu PKPP Lewiatan we wrześniu 2012 roku w ujęciu kwartalnym odnotował spadek o 3 pkt do 30 pkt., a indeks roczny uległ redukcji o 2 pkt do 34 pkt. - podała PKPP Lewiatan w komunikacie. Oznacza to, że tempo wzrostu gospodarczego w drugiej połowie roku będzie znacznie niższe niż w pierwszej.

"Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w notowaniu kwartalnym odnotował we wrześniu kolejny tym razem trzy-punktowy spadek do poziomu 30 pkt.; podobnie indeks roczny uległ dalszej dwu-punktowej redukcji do 34 pkt. Od czerwca obserwujemy nieprzerwany zjazd obu indeksów w dół, jak w kryzysie sprzed trzech lat. Spadek indeksu kwartalnego jest jednak znacznie bardziej gwałtowny niż rocznego, a od początku trzeciego kwartału indeks kwartalny pozostaje poniżej rocznego" - napisano w komunikacie PKPP Lewiatan.

"Oznacza to, że tempo wzrostu w drugiej połowie roku będzie znacznie niższe niż w pierwszej, może nawet zbliżone do dynamiki sprzed trzech lat, bo oba indeksy osiągnęły już notowane wówczas niskie poziomy" - dodano.

"Spowolnienie widoczne jest obecnie we wszystkich wskaźnikach. Po spadkach w pierwszym i drugim kwartale nadal maleje tempo wzrostu produkcji przemysłowej, jeszcze bardziej budowlanej, a w ostatnim miesiącu zaobserwowaliśmy znaczne zahamowanie dynamiki sprzedaży detalicznej przy stagnacji zatrudnienia i wzroście bezrobocia. Nie ma co liczyć na popyt wewnętrzny ani po stronie konsumpcji, ani inwestycji, a głównym czynnikiem podtrzymującym wzrost wydaje się być teraz eksport netto" - głosi komunikat.

dvvzvkw

Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 proc. PKB rocznie.

INDEKSY SZCZEGÓŁOWE

PKPP Lewiatan podaje, że indeksy popytu nadal pikują do poziomów sprzed trzech lat.

"Indeks kwartalny stracił kolejne cztery punkty zniżając się do 18 pkt., a roczny aż pięć punktów spadając do 19 pkt. Spowolnienie tempa wzrostu popytu krajowego widoczne było już w I kwartale tego roku, a dane za drugi kwartał pokazują już ostre załamanie. Pierwsze miesiące trzeciego kwartału nie pokazują poprawy, a raczej co najwyżej utrzymanie niskiej dynamiki z drugiego kwartału, co sugerują wyniki sprzedaży detalicznej" - napisano.

dvvzvkw

"Wyraźne osłabienie dynamiki konsumpcji indywidualnej nastąpiło na skutek presji ze strony kurczącego się już od pół roku realnego funduszu płac. Ta tendencja może się teraz nasilić, gdy rośnie bezrobocie i nadal maleją place realne. Aktualnie możemy jeszcze liczyć na eksport netto szczególnie po dobrych wynikach z początku trzeciego kwartału, sugerujących utrzymanie tendencji z poprzedniego półrocza, oraz ewentualnie na zahamowanie dalszej redukcji zapasów. W obu przypadkach należy jednak być ostrożnym, bo złotówka się umacnia, co jest groźne dla eksportu, a duży spadek wskaźnika PMI sugeruje pogarszające się oczekiwania nowych zamówień, a więc przyszłego popytu, w sektorze przemysłowym. Trudno też w obecnej sytuacji liczyć na wzrost inwestycji, także zagranicznych" - dodano.

Indeksy finansów wykazują stosunkowo wysoką stabilność, chociaż poniżej połowy skali.

"Indeks kwartalny stracił tylko jeden punkt schodząc do 39 pkt, indeks roczny pozostał na poziomie 42 pkt. Indeksy znajdują się poniżej połowy skali, gdyż zarówno w I, jak i II kwartale br. przedsiębiorstwa odnotowały spadek rentowności oraz płynności, a wynik finansowy za I półrocze tego roku był wyraźnie niższy w stosunku do osiągniętego rok wcześniej" - napisano.

dvvzvkw

"Wobec pogarszającej się koniunktury trudno liczyć na poprawę wyników finansowych sektora przedsiębiorstw. Po stagnacji w lipcu początek nowego kwartału przyniósł tylko niewielkie ożywienie kredytu korporacyjnego i hipotecznego. Maleją depozyty przedsiębiorstw, które firmy są zmuszone wykorzystywać wobec zaostrzonych, w sytuacji pogarszającej się jakości portfela kredytowego, kryteriów kredytowych przez banki. Równocześnie sygnały stagnacji płyną z danych o znacznym spadku dynamiki zysku sektora bankowego w II kwartale w porównaniu z pierwszym. Wbrew oczekiwaniom rynku i przy pogarszającej się koniunkturze RPP sztywno utrzymuje wysoki poziom stóp procentowych, co nie zachęca do zaciągania kredytu" - dodano.

Indeks makroekonomiczny, po wzroście w poprzednim miesiącu, odnotował korektę w dół, malejąc o aż pięć punktów do poziomu 44 pkt. w notowaniu kwartalnym i o dwa punkty do 42 pkt. w notowaniu rocznym.

"Pogorszenie wynika ze wzrostu bezrobocia, utrzymującej się wysokiej inflacji oraz rosnącego długu publicznego. Na przewagę indeksu kwartalnego nad rocznym wpływa obecne obniżenie bieżącego wykonania deficytu budżetowego, poprawa bilansu obrotów bieżących, a zwłaszcza salda handlu zagranicznego" - napisano.

Indeks wpływu czynników politycznych kwartalny pozostał na poziomie 47 pkt., a indeks roczny spadł o dwa punkty do 48 pkt., wracając do niskich notowań z I połowy roku.(PAP)

jba/ jtt/

dvvzvkw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvvzvkw