Indeksy Biznesu PKPP Lewiatan w XI stabilne, na niskich poziomach
03.12. Warszawa (PAP) - Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w notowaniu kwartalnym pozostał w listopadzie na poziomie z poprzedniego miesiąca 27 pkt., natomiast indeks roczny uległ...
03.12.2012 | aktual.: 03.12.2012 14:53
03.12. Warszawa (PAP) - Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w notowaniu kwartalnym pozostał w listopadzie na poziomie z poprzedniego miesiąca 27 pkt., natomiast indeks roczny uległ niewielkiej korekcie o jeden punkt w górę do 32 pkt. - podała PKPP Lewiatan w komunikacie. Autorzy raportu wskazują, że oba indeksy osiągnęły dno notowań sprzed trzech lat, zatem można się spodziewać, że obecne spowolnienie będzie równie dotkliwe jak poprzednie.
"Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w notowaniu kwartalnym pozostał w listopadzie na poziomie z poprzedniego miesiąca 27 pkt., natomiast indeks roczny uległ niewielkiej korekcie o jeden punkt w górę do 32 pkt. Indeks kwartalny od początku trzeciego kwartału pozostaje poniżej indeksu rocznego, co sugeruje utrzymanie spadkowego trendu rocznego tempa wzrostu przynajmniej do końca roku" - napisano w raporcie.
"Ponieważ oba indeksy osiągnęły dno notowań sprzed trzech lat, można się spodziewać, że obecne spowolnienie będzie równie dotkliwe jak poprzednie. Jednak tym razem źródłem hamowania jest w mniejszym stopniu kryzys gospodarki na świecie, który przebiega łagodniej niż trzy lata temu, ile załamanie popytu wewnętrznego. Dane za trzy kwartały pokazują dramatyczny spadek dynamiki spożycia ogółem, którego stagnacja spowodowana restrykcyjną polityką makroekonomiczną w warunkach osłabienia koniunktury światowej, prawdopodobnie utrzyma się do końca roku" - dodano.
INDEKSY SZCZEGÓŁOWE
Indeks popytu globalnego, oceniający konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne, w ujęciu kwartalnym stracił jeden punkt schodząc do rekordowo niskiego notowania 11 pkt., a indeks roczny pozostał na poprzednim poziomie 13 pkt, co jest też rekordowo niskim notowaniem w skali rocznej.
Kwartalny indeks finansów, który ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej, uległ jednopunktowej korekcie w górę do 40 pkt., a indeks roczny pozostał na poziomie 40 pkt.
Indeks makroekonomiczny, który obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki, w ujęciu kwartalnym poprawił się o jeden punkt do 50 pkt., podobnie indeks roczny do 45 pkt; indeks półroczny podobnie jak kwartalny osiągnął 50 pkt, czyli połowę skali.
Indeks kwartalny wpływu czynników politycznych spadł o pięć punktów do 42 pkt., a indeks roczny o dwa punkty do poziomu 48 pkt.
"Oba indeksy spadły poniżej połowy skali, co wskazuje na pogarszający się klimat polityczny dla biznesu" - napisano w raporcie.
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 proc. PKB rocznie. (PAP)
fdu/ osz/