Indeksy PMI, dane z GUS i aukcja polskiego długu
Wtorkowa sesja na rynku złotego rozpoczyna się lekkim osłabieniem polskiej waluty w ślad za zniżką kwotowań eurodolara. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1105 PLN za euro, 3,1506 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,3693 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu znalazły się poniżej 3,4% i aktualnie wynoszą 3,381% w przypadku obligacji 10-letnich.
07.05.2013 | aktual.: 07.05.2013 13:02
Początek tygodnia na rynku złotego, podobnie jak poprzednie sesje, mija pod znakiem utrzymania konsolidacji powyżej 4,093 EUR/PLN. W wyniku zniżki na rynku bazowym byliśmy świadkami ruchu w kierunku 4,1250 EUR/PLN, jednak rynek zachowuje się względnie stabilnie przed danymi makro zaplanowanymi w późniejszej części tygodnia. Dodatkowo wspomnieć należy o aktualnej stabilizującej roli polskiego rynku długu, gdzie utrzymywanie się popytu na obligacje pośrednio wspiera również wycenę złotego. Wczorajsze rewizje danych GUS (PKB za IV kw. 0,7% wobec 1,1% uprzednio) oraz informacja, iż deficyt sektora finansów publicznych w 2012r. wyniósł 3,9%, nie wpłynęły znacząco na wycenę złotego na rynku.
W trakcie dzisiejszej sesji liczyć się będą przede wszystkim europejskie odczyty indeksów z czego inwestorzy na złotym najprawdopodobniej wyczekiwać będą przede wszystkim sygnałów z Niemiec, czyli jednego z głównych partnerów eksportowych Polski. Dodatkowo podczas dzisiejszego handlu zwrócić należy uwagę na wyniki aukcji polskiego długu o wartości 7,0-10,0 mld PLN. Ponadto o godz. 10:00 GUS poda sprzedaż detaliczną oraz stopę bezrobocia za marzec. Dane te tradycyjnie rozpatrywane będą w perspektywie przyszłych, ewentualnych obniżek stóp procentowych, jednak ich dzisiejszy wpływ na rynek może pozostać ograniczony.
Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy kolejne próby wybicia z konsolidacji powyżej 4,093 EUR/PLN. W dalszym ciągu znaczącym oporem pozostaje 4,1250 EUR/PLN, którego sforsowanie otwierałoby drogę do testu 4,15 EUR/PLN. Uwaga inwestorów koncentrować się będzie na europejskich odczytach PMI, gdzie w większości przypadków oczekuje się nieznacznej poprawy wskaźników.
Konrad Ryczko
analityk
makler papierów wartościowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |