Trwa ładowanie...
dsbp0ok

Inflacja w kolejnych miesiącach może przejściowo znaleźć się poniżej 1 proc. - Durjasz, RG

15.03. Warszawa (PAP) - Inflacja CPI w kolejnych miesiącach może przejściowo znaleźć się poniżej 1 proc., a w całym 2013 roku może wynieść średniorocznie ok. 1,3-1,4 proc.- ocenia...

Share
dsbp0ok

15.03. Warszawa (PAP) - Inflacja CPI w kolejnych miesiącach może przejściowo znaleźć się poniżej 1 proc., a w całym 2013 roku może wynieść średniorocznie ok. 1,3-1,4 proc.- ocenia Paweł Durjasz z Rady Gospodarczej przy premierze.

Jego zdaniem jest jednak jeszcze za wcześnie, aby mówić o znaczącym odchyleniu rzeczywistości gospodarczej od wyników ostatniej projekcji inflacyjnej NBP.

"Zaskakująco niskiej inflacji w lutym sprzyjał nieoczekiwany spadek cen żywności i promocje na rynku telefonii komórkowej. Ale dynamika cen obniża się w wyniku spowolnienia gospodarczego i słabego popytu. Wskaźnik inflacji netto w lutym prawdopodobnie obniżył się do ok. 1,1 proc." - napisał Durjasz w piątkowym biuletynie Rady.

"Nie można wykluczyć, że w kolejnych miesiącach inflacja CPI spadnie nawet przejściowo poniżej 1 proc., a w całym 2013 roku średniorocznie wyniesie ok. 1,3-1,4 proc. Może więc być nieco niższa niż wynikałoby to z projekcji inflacyjnej NBP" - dodał.

dsbp0ok

"Nie wydaje się jednak, by można było już mówić o znaczącym odchyleniu rzeczywistości gospodarczej od wyników ostatniej projekcji inflacyjnej. RPP sygnalizowała po ostatnim posiedzeniu, że tylko w takim przypadku mogłaby wznowić obniżki stóp" - ocenia Durjasz.

GUS podał w czwartek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym wzrosły o 1,3 proc. w stosunku do lutego 2012 r., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny nie zmieniły się.(PAP)

jba/ ana/

dsbp0ok
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsbp0ok
dsbp0ok