Trwa ładowanie...
d3fbk3k

Inflacja w kolejnych miesiącach może przejściowo znaleźć się poniżej 1 proc. - Durjasz, RG

15.03. Warszawa (PAP) - Inflacja CPI w kolejnych miesiącach może przejściowo znaleźć się poniżej 1 proc., a w całym 2013 roku może wynieść średniorocznie ok. 1,3-1,4 proc.- ocenia...
Share
d3fbk3k

15.03. Warszawa (PAP) - Inflacja CPI w kolejnych miesiącach może przejściowo znaleźć się poniżej 1 proc., a w całym 2013 roku może wynieść średniorocznie ok. 1,3-1,4 proc.- ocenia Paweł Durjasz z Rady Gospodarczej przy premierze.

Jego zdaniem jest jednak jeszcze za wcześnie, aby mówić o znaczącym odchyleniu rzeczywistości gospodarczej od wyników ostatniej projekcji inflacyjnej NBP.

"Zaskakująco niskiej inflacji w lutym sprzyjał nieoczekiwany spadek cen żywności i promocje na rynku telefonii komórkowej. Ale dynamika cen obniża się w wyniku spowolnienia gospodarczego i słabego popytu. Wskaźnik inflacji netto w lutym prawdopodobnie obniżył się do ok. 1,1 proc." - napisał Durjasz w piątkowym biuletynie Rady.

d3fbk3k

"Nie można wykluczyć, że w kolejnych miesiącach inflacja CPI spadnie nawet przejściowo poniżej 1 proc., a w całym 2013 roku średniorocznie wyniesie ok. 1,3-1,4 proc. Może więc być nieco niższa niż wynikałoby to z projekcji inflacyjnej NBP" - dodał.

"Nie wydaje się jednak, by można było już mówić o znaczącym odchyleniu rzeczywistości gospodarczej od wyników ostatniej projekcji inflacyjnej. RPP sygnalizowała po ostatnim posiedzeniu, że tylko w takim przypadku mogłaby wznowić obniżki stóp" - ocenia Durjasz.

GUS podał w czwartek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym wzrosły o 1,3 proc. w stosunku do lutego 2012 r., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny nie zmieniły się.(PAP)

jba/ ana/

d3fbk3k

Podziel się opinią

Share
d3fbk3k
d3fbk3k