Trwa ładowanie...
d3usn2v

Inflacja w październiku 3,1 proc. rdr; 0,1 proc. mdm - GUS (opinia)(aktl.)

...

d3usn2v
d3usn2v

#

Dochodzą kolejne opinie

#

MAJA GOETTIG, BPH (e-mail)

d3usn2v

"Spodziewamy się stabilizacji inflacji w listopadzie w okolicy 3,1-3,2 proc. rdr i lekkiego wzrostu w grudniu do ok. 3,3 proc. rdr, za sprawą m.in. niskiej bazy w cenach paliw. Dopiero początek 2010 r. przyniesie zdecydowany spadek inflacji.

Opublikowane dziś dane na temat inflacji nie zmieniają perspektyw RPP. Spodziewamy się, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie do końca 2009 r. Pomimo przewidywanego w przyszłym roku znaczącego spadku inflacji, nie spodziewamy się dalszych obniżek stóp, biorąc pod uwagę m.in. sygnały poprawy aktywności w gospodarce.

Najprawdopodobniej kolejnym krokiem, na który zdecyduje się RPP będą podwyżki stóp, jednak z uwagi na spodziewany, jedynie niewielki, wzrost aktywności (prognozowane tempo wzrostu PKB w 2010 r. 2,0 proc. wobec 1,4 proc. w 2009 r.) i spadek inflacji do celu spodziewamy się, że również w 2010 r. stopa referencyjna pozostanie na niezmienionym poziomie."

BZ WBK (e-mail)

d3usn2v

"Inflacja CPI wyniosła w październiku zaledwie 3,1 proc. rdr przy miesięcznym wzroście cen o 0,1 proc. (...) W porównaniu z naszymi szacunkami, pozytywnymi niespodziankami był spadek cen paliw (o 1,7 proc. mdm, podczas gdy my oczekiwaliśmy że ceny pozostały bez zmian na podstawie informacji z Polskiej Izby Paliw Płynnych) oraz mniejszy wzrost cen żywności (0,3 proc. mdm). Jeśli chodzi o pozostałe komponenty największą niespodzianką był drugi miesiąc z rzędu wzrostu cen w kategorii odzież i obuwie.

Według naszych obecnych szacunków inflacja bazowa (CPI po wyłączeniu cen żywności i energii) wyniosła w październiku 2,8 proc. (zmiana wobec poprzedniej prognozy na poziomie 2,6 proc.).

Oczekujemy, że do końca tego roku inflacja może nieco wzrosnąć, ale nie powinna przekroczyć górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego (3,5 proc.). Jednocześnie nie zmieniamy naszej prognozy, że w przyszłym roku zobaczymy spadkowy trend inflacji, która średnio w roku wyniesie poniżej 2,5 proc. Dzisiejsze dane nie zmieniają perspektywy stóp procentowych, które w naszej opinii pozostaną bez zmian nie tylko do końca tego roku, ale i w pierwszej połowie 2010. Dzisiejsze dane były bez wpływu na rynek stopy procentowej."

d3usn2v

ADAM CZERNIAK, INVEST BANK

"Inflacja CPI w październiku okazała się być nieznacznie poniżej konsensusu rynkowego. Do jej obniżenia przyczyniła się głównie niższa dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych. Obniżenie dynamiki cen żywności związane jest z wysokim efektem bazy z zeszłego roku oraz z umacniającym się złotym, co przyczyniło się do obniżenia cen importowanych produktów żywnościowych.

Do obniżenia inflacji przyczynił się także spadek inflacji bazowej. Tu mamy do czynienia przede wszystkim z niższą dynamiką cen w kategorii rekreacja i kultura. Ważny jest też spadek dynamiki cen nośników energii, co związane jest z efektem bazy, gdyż w październiku zeszłego roku silnie drożały nośniki energii, w tym opał.

d3usn2v

Do końca roku czynnikiem, który będzie przeciwdziałał dalszemu spadkowi cen będzie wzrost cen paliw do prywatnych środków transportu. Natomiast w przeciwnym kierunku będzie działało obniżanie się inflacji bazowej.

Dzisiejsze dane dla rynku są relatywnie neutralne, ponieważ ścieżka stóp procentowych RPP jest znana, nie ma niepewności co do jej przebiegu w najbliższym czasie".

MICHAŁ DYBUŁA, BNP PARIBAS

d3usn2v

"Dane były tylko trochę poniżej rynkowego konsensusu i ciężko jest oczekiwać, żeby miały jakiś wpływ na rynki. Patrząc na te wyniki, do końca roku można się spodziewać trochę wyższych odczytów, przede wszystkim ze względu na niekorzystny efekt bazy - szczególnie cen paliw. Prawdopodobnie jednak wzrost inflacji pod koniec roku nie będzie aż tak duży jak jeszcze niedawno myślano.

Można się spodziewać, że w 2010 r. będzie duża dezinflacja. Będą na to wpływać powiększająca się luka popytowa oraz dalsza aprecjacja złotego. Z perspektywy RPP wydaje się, że w 2010 r. będzie przestrzeń do dalszych obniżek stóp procentowych. Jednak konieczne będzie uwzględnienie sytuacji fiskalnej państwa i tym samym rentowności obligacji skarbowych".(PAP)

fdu/ zaj/ ana/

d3usn2v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3usn2v