Trwa ładowanie...
d30lmhv

ING BSK sprzedał portfele NPL warte 253,4 mln zł w III kw., w IV kw. nie planuje

Warszawa, 04.11.2015 (ISBnews) - ING Bank Śląski sprzedał w III kwartale br. portfele kredytów niepracujących o wartości 253,4 mln zł. W ostatnim kwartale tego roku bank nie planuje transakcji sprzedaży wierzytelności przeterminowanych, poinformowali przedstawiciele banku.

Share
d30lmhv

"W tym kwartale mieliśmy dwie transakcje sprzedaży kredytów niepracujących. Pomniejszyły one koszty ryzyka o około 30 mln zł. Z wyłączeniem tych czynników koszty ryzyka były zbliżone rok do roku" - powiedział wiceprezes Mirosław Boda podczas konferencji prasowej

Jakość portfela jest bardzo dobra, dodał, podkreślając, że bank jest w stanie dynamicznie rosnąć, uzyskując wysoką jakość portfela.

"W IV kwartale nie planujemy sprzedaży portfela kredytów niepracujących" - poinformowała prezes Małgorzata Kołakowska.

d30lmhv

W III kw. bank sprzedał część wierzytelności z utratą wartości lub w całości spisane bilansu o wartości nominalnej 253,4 mln zł (kapitał plus odsetki). Wpływ na portfel kredytów z utratą wartości wyniósł -139,4 mln zł. Wpływ transakcji na koszty ryzyka wyniósł 29 mln zł, w tym 21 mln zł w segmencie detalicznym i 9 mln zł w korporacyjnym.

Koszty ryzyka ING Banku Śląskiego spadły o 51% r/r do 32 mln zł w III kw. Po trzech kwartałach koszty te zmniejszyły się o 1% r/r do 180,6 mln zł.

Jak poinformowała prezes, utrzymanie dwucyfrowego wzrostu po stronie kredytów w przyszłym roku może być trudne m.in. ze względu na planowane nowe obciążenia, które będę nałożone na sektor bankowy.

"Jesteśmy coraz więksi, więc utrzymanie dwucyfrowych wzrostów portfela kredytów będzie coraz trudniejsze. Nie wiemy też jeszcze, jakie będą nowe obciążenia dla sektora, ale jeśli będziemy mieli mniejsze kapitały, to akcja kredytowa może nie być tak dynamiczna" - powiedziała Kołakowska.

Wartość portfela kredytowego wzrosła kwartalnie o 4%, zaś w skali roku o 20% do 69,17 mld zł.

ING Bank Śląski jest notowany na GPW od 2004 r. Jego głównym akcjonariuszem jest holenderska grupa ING.

(ISBnews)

d30lmhv

Podziel się opinią

Share
d30lmhv
d30lmhv