Trwa ładowanie...
d37rnrq
d37rnrq

Inspektorzy mogą więcej

Inspektorzy będą mogli wstrzymywać prace maszyn w zakładach pracy i korzystać m.in. z baz danych dotyczących podatników. Te nowe kompetencje maja ukrócić łamanie praw pracowniczych.
Share
d37rnrq

*Inspektorzy pracy będą mogli wstrzymywać maszyny w zakładach pracy. Będą też mieli możliwość korzystania z danych zgromdzonych w Krajowej Ewidencji Podatników i rejestrze podmiotów gospodarki narodowej prowadzonym przez GUS, ZUS, w Powszechnym Systemie Ewidencji Ludności (PESEL). *

Jak twierdzi Bożena Borys-Szopa, główny inspektor pracy, inspektorzy będą mogli przede wszystkim kontrolować legalność zatrudnienia. Dotychczas zajmowały się tym urzędy wojewódzkie. Pracownicy urzędów, którzy do tej pory badali legalność zatrudnienia, teraz staną się pracownikami inspekcji. Reguluje to ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy, która weszła w życie 1 lipca. Zwiększa ona uprawnienia inspekcji i podnosi górną granicę grzywny wobec pracodawców, łamiących prawa pracownicze, z dotychczasowej maksymalnej wysokości 1 tys. zł do 2 tys. zł.W przypadku pracodawcy, ukaranego co najmniej dwukrotnie w ostatnim czasie, jest to 5 tys. zł, a kara nałożona przez sąd grodzki wynosi 30 tys. zł.

Zobacz też:
Sprawdzą domy uciech i budowy
Wielkie lipcowe zmiany w przepisach

d37rnrq

Podziel się opinią

Share
d37rnrq
d37rnrq