Trwa ładowanie...

Inwestorzy czekają na FOMC

Rynek eurodolara kieruje się we wtorek na północ z dwóch powodów. Lepszy sentyment wśród inwestorów pomaga w umocnieniu się złotego do głównych walut.
Share
Inwestorzy czekają na FOMC
Źródło: Noble Markets
d5xrvot

We wtorek rynek eurodolara kontynuuje trend wzrostowy w oczekiwaniu na posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, które rozpocznie się już dzisiaj. W nocy kurs utworzył lokalne maksimum na poziomie 1,3191 USD, jednak lepszy od początku tygodnia na rynku sentyment może pomóc w przebiciu tego poziomu i skierowania się w okolice 1,3290 USD. Inwestorzy oczekują, że FOMC będzie rozważał możliwość wprowadzenia sterylizowanej trzeciej rundy ilościowego luzowania polityki pieniężnej (QE3). Miałoby to polegać na tym, że Fed kupując obligacje, pożyczałby środki pieniężne jedynie na krótki okres i w ten sposób nie weszły by one do cyrkulacji gospodarczej.

Stąd, nie wpłynęłyby znacząco na wzrost inflacji. Bernanke zdaje się sobie sprawę, że rynki oczekują więcej informacji na ten temat i jeżeli sam nie poruszy tego tematu podczas późniejszej konferencji, zapytają go o to dziennikarze. Drugim prowzrostowym czynnikiem na rynku eurodolara jest wstępne zaakceptowanie prze Eurogrupę drugiego programu ratunkowego dla Grecji. Finalna decyzja zostanie podjęta już w środę. Dodatkowo, Międzynarodowy Fundusz Walutowy wesprze Grecję kwotą 28 mld EUR. Można więc powiedzieć, że przynajmniej do czasu wyborów parlamentarnych w Grecji, sytuacja gospodarcza na południu Europy powinna odejść na drugi plan.

O godz. 8.30 czasu warszawskiego inwestorzy płacili za euro ok. 1,3168 USD. Najbliższe wsparcie i opór znajdują się odpowiednio na poziomie 1,3078 USD oraz 1,3290 USD. Od wtorkowego popołudnia złoty zyskuje do euro i dolara. Dzisiaj o godz. 8.30 inwestorzy płacili za euro ok. 4,0991 PLN oraz za dolara ok. 3,1142 PLN. Jest szansa na kontynuację umocnienia się złotego, ponieważ wraz ze ruchem wzrostowym na parze euro-dolara, rośnie wśród zagranicznych inwestorów apetyt na ryzyko. Najbliższymi poziomami wsparcia na rynku euro-złoty i dolar-złoty są odpowiednio poziomy 4,0820 PLN oraz 3,0809 PLN.

d5xrvot

We wtorek o godz. 11.00 czasu warszawskiego odbędzie się aukcja 12-miesięcznych włoskich bonów skarbowych. Również w tym samym czasie inwestorzy poznają odczyt niemieckiego indeksu instytutu ZEW za marzec. Ekonomiści przewidują odczyt na poziomie 10 punktów. Dwie godziny przed rozpoczęciem sesji giełdowej w Stanach Zjednoczonych zostanie opublikowana wartość dynamiki sprzedaży detalicznej za luty (prognoza: 1 proc. m/m). O godz. 19.15 rozpocznie się ważne posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) w USA.

Radosław Wierzbicki
NOBLE Markets

d5xrvot

Podziel się opinią

Share
d5xrvot
d5xrvot