Trwa ładowanie...
d26lx3a

Inwestorzy oczekują spadku EUR/USD przed posiedzeniem EBC

Warszawa, 03.12.2015 (ISBnews/ CMC Markets) - Czwartek na rynku walutowym zapowiada się bardzo ciekawie. Dziś odbędzie się bowiem posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, wydarzenie bardzo wyczekiwane przez rynek.

Share
d26lx3a

Wczorajsze dane wskazujące na spadek poziomu inflacji zwiększają przekonanie inwestorów co do jeszcze bardziej gołębiej polityki EBC i uruchomienia kolejnych narzędzi stymulujących gospodarkę. Wpływa to na dalsze osłabianie się europejskiej waluty względem dolara. Tym bardziej, że temu drugiemu dodatkowo pomogła publikacja raportu ADP, wskazująca na wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym. Mimo, iż prognozy dotyczące ważniejszego wskaźnika, czyli jutrzejszej publikacji dotyczącej zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, wskazują na jego nieznaczny spadek względem poprzedniego miesiąca, inwestorzy nadal dyskontują potencjalną podwyżkę stóp procentowych w USA w połowie grudnia.

Wskutek tego para EUR/USD utrzymuje się w dalszym ciągu w silnym trendzie spadkowym, osiągając kolejne minima - wczoraj znalazła się w okolicach dołka z kwietnia. Poziom ten stanowi jednak istotne wsparcie, zatem po jego przetestowaniu po godz. 18:00 nastąpiło odbicie. Z drugiej strony, najbliższy opór znajduje się na poziomie 1,0820. Przewagę podaży na EUR/USD potwierdza nastawienie klientów CMC Markets, pośród których 56% utrzymuje aktualne pozycje krótkie (na sprzedaż). Pod względem wartości transakcje te stanowią natomiast aż 75% wszystkich otwartych pozycji na tym rynku. Jednocześnie ta wartość spadła wczoraj o 6 pkt proc., co może świadczyć o częściowej realizacji zysków w okolicach poziomu wsparcia.

Siła dolara była wczoraj testowana również w przypadku pary USD/PLN, na której również zostało osiągnięte nowe 11-letnie maksimum na poziomie 4,0545. Wartość ta jest równa szczytowi z kwietnia 2004 r., stanowi zatem dla tej pary istotny poziom oporu. Na notowania złotego nie miała większego wpływu decyzja RPP odnośnie utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie, gdyż była całkowicie zbieżna z oczekiwaniami.

d26lx3a

Lepiej dla rodzimej waluty przedstawiała się natomiast wczoraj sytuacja na parze EUR/PLN, która zniżkowała ponad 0,4% względem wtorkowego szczytu. Istotnym wsparciem jest obecnie poziom 4,2165, a opór znajduje się przy 4,2910. Inwestorzy CMC Markets aktywni na EUR/PLN realizują jednak scenariusz wzrostowy, gdyż 80% z nich posiada obecnie otwarte pozycje długie.

W kalendarium ekonomicznym na dziś, poza wspomnianym posiedzeniem EBC, mamy szereg innych istotnych doniesień. Drogowskazami dla inwestorów na rynku Forex będą publikacje indeksów PMI dla przemysłu w Niemczech, Francji, Wlk. Brytanii, Irlandii i strefie euro, a także dane zza oceanu dotyczące ilości wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Maciej Leściorz - dyrektor ds. sprzedaży i edukacji, CMC Markets

(ISBnews/ CMC Markets)

d26lx3a

Podziel się opinią

Share
d26lx3a
d26lx3a