Trwa ładowanie...

Inwestorzy z wielu stron świata zainteresowani Lotosem

Inwestorzy z wielu stron świata, w tym z Europy Zachodniej, Stanów Zjednoczonych, Bliskiego i Dalekiego Wschodu oraz nasi wschodni sąsiedzi zgłaszają zainteresowanie prywatyzacją Lotosu - powiedział w czwartek minister skarbu Aleksander Grad.

Inwestorzy z wielu stron świata zainteresowani LotosemŹródło: AFP, fot: Janek Skarzynski
d3z4w17
d3z4w17

Prezes Lotosu Paweł Olechnowicz mówił w środę w Sejmie, że TNK-BP jest zainteresowane kupnem akcji Grupy Lotos. Powiedział, że rozmawiał w tej sprawie z wiceprezesem TNK-BP, trzecim pod względem wielkości koncernem paliwowym w Rosji.

Szef resortu skarbu pytany w czwartek przez dziennikarzy, czy są prowadzone konkretne rozmowy z Rosjanami w sprawie Lotosu, odparł: - W każdym procesie prywatyzacji różni inwestorzy interesują się spółką i prowadzą określone rozmowy. Dopóki nie ma oficjalnych ofert wstępnych czy tzw. krótkiej listy ani ofert wiążących, raczej nie staram się komentować, kto bierze w tym udział, kto się tym interesuje. Bo to jest już decyzja samych inwestorów, czy chcą o tym informować, czy nie.

Grad zaznaczył, że w przypadku prywatyzacji Lotosu MSP przyjęło "bardzo ostrożne podejście", bo to jest bardzo ważna spółka dla naszego sektora paliwowego. - Przedstawiliśmy bardzo wyśrubowane warunki brzegowe dla inwestorów. Chcemy, by przyszły inwestor zapewnił spółce kolejny etap rozwoju, dostęp do złóż surowca, kolejne inwestycje - to, co zostało opisane w całej strategii rozwoju Lotosu - podkreślił.

- W związku z tym dzisiaj z wielu stron świata - z Europy Zachodniej, Stanów Zjednoczonych, z Bliskiego i Dalekiego Wschodu, ze strony naszych wschodnich sąsiadów różne zainteresowanie jest zgłaszane. Ale będziemy mogli o tym mówić dopiero wtedy, kiedy będą bardzo konkretne rzeczy (oferty - PAP) na stole - zaznaczył szef resortu skarbu.

d3z4w17

Grad wyjaśnił, że dopiero jak będzie znany inwestor, który spełni wynikające z umowy "twarde" warunki, Rada Ministrów będzie decydować, czy ten inwestor wpisuje się w strategię rozwoju Lotosu i politykę gospodarczą naszego państwa. Według ministra, decyzje te powinny zapaść nie wcześniej niż na przełomie 2011 i 2012 roku.

Resort skarbu zaprosił 30 października inwestorów do negocjacji w sprawie kupna 53 proc. akcji koncernu. Zainteresowanie prywatyzacją sygnalizowały m.in. rosyjskie koncerny.

Wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski mówił w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu, że resort czeka do 29 kwietnia na wstępne oferty w sprawie prywatyzacji Lotosu. Po ich przeanalizowaniu Ministerstwo Skarbu Państwa wyłoni tzw. krótką listę.

d3z4w17
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3z4w17