Inwestycja Lidla. Mimo wyroku wojewoda walczy o blokadę inwestycji

Sieć handlowa Lidl chce postawić nowe centrum logistyczne w gminie Gierzwałd. Łatwo jednak nie będzie, bo inwestycji nie chcą lokalni mieszkańcy i wierni. Na jej drodze stanął także wojewoda warmińsko-mazurski, który po przegranej w WSA wydał oświadczenie.

Lidl planuje wybudować centrum dystrybucji w Gierzwałdzie
Lidl planuje wybudować centrum dystrybucji w Gierzwałdzie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | madrolly

25.09.2023 | aktual.: 25.09.2023 13:48

Sieć handlowa Lidl chce postawić centrum logistyczne w gminie Gierzwał na działce o powierzchni 40 ha.

Wojewoda warmińsko-mazurski cofnął pozwolenie na budowę inwestycji. Jego decyzję uchylił jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny - informuje portal wiadomoscihandlowe.pl. Wojewoda nie zamierza jednak składać broni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- W świetle wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uniemożliwił wojewodzie warmińsko-mazurskiemu rozpatrzenie odwołania strony społecznej od pozwolenia na budowę Centrum Lidla w Gietrzwałdzie, wojewoda warmińsko-mazurski zdecydował o rozpoczęciu postępowania co do stwierdzenia nieważności decyzji starosty olsztyńskiego o pozwoleniu na budowę - poinformował Krzysztof Guzek, rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego dla portalu.

Jak donosi serwis, wojewoda ma "z urzędu zbadać merytorycznie prawidłowości wydania decyzji, między innymi pod kątem zarzutów strony społecznej". To jednak nie wszystko. Budowy centrum logistycznego Lidla nie chcą także mieszkańcy miejscowości, według których inwestycja oszpeci krajobraz.

Dla wiernych Gietrzwałd jest miejscem wyjątkowym z powodu objawień Matki Bożej, do których - zgodnie z ustaleniami Kościoła - doszło dziewiętnaście lat po objawieniach w Lourdes, od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska.

Czy Gietrzwałd, gdzie Maryja ukazała się ponad 160 razy, nie powinien być pod szczególną opieką każdego polskiego katolika, społ., i władz? Czy podobnie jak Lourdes, czy Fatima nie powinien być strefą chronioną? Walka o Gietrzwałd trwa, J. Szmit alarmuje - napisała w serwisie X Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty.

Objawienia gietrzwałdzkie

Objawienia w Gietrzwałdzie to jedyne objawienia Matki Bożej na ziemiach polskich uznane oficjalnie przez Kościół. Kościół zawsze podchodzi do objawień prywatnych z wielką ostrożnością. Po zbadaniu doniesień z Gietrzwałdu, Kościół stwierdził, że nie da się wykluczyć nadprzyrodzonego charakteru objawień.

Zostały one uznane przez Watykan jako jedne z 12 objawień maryjnych na świecie. Ponadto w gietrzwałdzkiej świątyni od wieków znajdował się słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem zaliczany do ikon typu Hodegetria pochodzący z połowy XVI w.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)