Trwa ładowanie...

Irlandia: Dług hipoteczny nową groźbą dla gospodarki

Blisko 40,5 tys. irlandzkich gospodarstw domowych zalega z terminową spłatą kredytu hipotecznego co najmniej przez trzy miesiące, z czego 28 tys. nie uregulowało raty przez ponad 6 miesięcy - ogłosił w środę bank centralny Irlandii.

Irlandia: Dług hipoteczny nową groźbą dla gospodarkiŹródło: AFP
d6rk5f5
d6rk5f5

W proporcji do ogółu pożyczek na zakup nieruchomości pod jej zastaw jest to ok. 5 %. Dane te odnoszą się do sytuacji na koniec września br. Choć liczby same w sobie nie wydają się duże (są niższe niż np. w W. Brytanii), to jednak problem narasta w szybkim tempie.

Od końca czerwca do końca września liczba kredytów hipotecznych, których raty nie są spłacane, wzrosła o 11%. Od lipca do września liczba wierzycieli, którzy pozwali dłużników do sądu z powodu niedotrzymywania warunków spłaty długu, przyrosła o 23,5%.

Cytowany przez irlandzkie media Jim Power, główny ekonomista jednej z największych grup usług finansowych Friends First, sądzi, że niewypłacalność dłużników obciążonych hipoteką może wyrosnąć na największy problem gospodarki.

- Dług hipoteczny w szybkim tempie staje się największym problemem, przed jakim stoi gospodarka, sektor bankowy i w ostatecznym rozrachunku finanse państwa - zaznaczył.

d6rk5f5

Według niego kondycja rynku nieruchomości jest krucha, kredyt hipoteczny jest w zastoju, nie zanosi się na poprawę sytuacji w najbliższym roku. Ekonomista przewiduje, że do końca br. ceny nieruchomości spadną o dalsze 10%, a w 2011 r. o kolejne 4%.

Rynkowe ceny nieruchomości obniżają się od połowy 2008 r. Powoduje to, że dług hipoteczny przewyższa w niektórych wypadkach rynkową wartość nieruchomości.

W środę grupa ekspertów ds. zaległego długu hipotecznego i zadłużenia indywidualnego przedstawiła plan wymagający od wierzycieli zgody na to, by dłużnicy będący w najtrudniejszej sytuacji mogli opóźnić spłatę 1/3 odsetek na okres do 5 lat pod warunkiem, że będą regulować pozostałe 2/3.

Po upływie tego terminu, gdyby wciąż byli niezdolni do spłacania rat kredytu z pełnymi odsetkami, byliby wykwaterowani do mieszkań socjalnych.

Plan ten poparł minister finansów Brian Lenihan, wykluczając zarazem rządową inicjatywę na rzecz umorzenia długów właścicieli domów, którzy kupili je w okresie korzystnej koniunktury. Banki kontrolujące ok. 70%. irlandzkiego rynku hipotecznego przystały już na ten plan.

d6rk5f5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6rk5f5