Trwa ładowanie...
irlandia

Irlandia i Portugalia chcą wydłużenia okresu spłaty pożyczek

Irlandia i Portugalia zwróciły się o wydłużenie okresu spłaty pożyczek, które otrzymały z europejskich funduszy ratunkowych EFSF i EFSM - poinformował we wtorek w Brukseli irlandzki minister finansów Michael Noonan.

Share
Irlandia i Portugalia chcą wydłużenia okresu spłaty pożyczek
Źródło: Jupiterimages
dg4m9eb

Według niego oba kraje wspólnie przedstawiły swoje wnioski na posiedzeniu ministrów finansów państw strefy euro (eurogrupy) w poniedziałek wieczorem oraz na wtorkowym spotkaniu Rady ministrów finansów UE (ecofin). Uzgodniono, że grupa urzędników zastanowi się nad technicznymi szczegółami rozwiązania, które wyszłoby naprzeciw prośbie Dublina i Lizbony.

Wydłużenie okresu spłaty pożyczek obniżyłoby koszty obsługi zadłużenia i ułatwiło obu dotkniętym kryzysem krajom powrót na rynki finansowe.

dg4m9eb

Życzliwie do zabiegów obu państw odniosła się we wtorek Komisja Europejska. - Zasadniczo Komisja jest temu przychylna (...) W interesie nie tylko Irlandii i Portugalii, ale całej UE jest to, by krajom tym udało się powrócić do finansowania na rynkach - powiedział komisarz do spraw walutowych Olli Rehn.

Na Europejski Fundusz Stabilności Finansowej (EFSF) składają się pożyczki i poręczenia udzielane przez państwa strefy euro, z kolei Europejski Mechanizm Stabilizacji Finansowej (EFSM) jest finansowany dzięki gwarancjom budżetu UE i dotyczy on wszystkich 27 krajów.

dg4m9eb

Podziel się opinią

Share
dg4m9eb
dg4m9eb