Irlandzkie banki nadal będą pożerać miliardy euro

Wyniki testów wytrzymałościowych pożyczkodawców z Zielonej Wyspy okazały się zbliżone do prognoz analityków. Kondycja sektora jest więc nadal kiepska
Ir­landz­kie ban­ki są wciąż moc­no uza­le­że­nio­ne od fi­nan­so­wa­nia przez Eu­ro­pej­ski Bank Centralny.

Irlandzkie banki nadal będą pożerać miliardy euro
Źródło zdjęć: © flickr-cc | Paweł Bąk

Testy wytrzymałościowe przeprowadzone przez irlandzki bank centralny wykazały, że czołowe banki z Zielonej Wyspy, czyli: Bank of Ireland, Allied Irish Banks, EBS Building Society oraz Irish Life & Permanent będą potrzebowały 24 mld euro dodatkowego kapitału. Średnia prognoz analityków mówiła o sumie sięgającej nawet 27,5 mld EUR.

Systemowa choroba

Od 2007 r. Republika Irlandii wpompowała w swój sektor bankowy 46 mld euro, co zrujnowało jej finanse publiczne. Skutkiem ciężkiego kryzysu systemu bankowego było m.in. przyjęcie przez Irlandię w zeszłym roku wartego 85 mld euro pakietu pomocowego z Unii Europejskiej oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Z tej sumy 35 mld euro zostało przeznaczonych na dalsze ewentualne wsparcie dla pożyczkodawców.

Irlandzkie banki mogą mieć poważne trudności z zebraniem na rynku kapitału, którego konieczność zdobycia ujawniły testy wytrzymałościowe. Sięgną więc po środki z pakietu ratunkowego dla Irlandii. Będzie to oznaczać jednak przejęcie pakietów ich udziałów przez rząd. Irlandzki skarb państwa kontroluje już cztery z sześciu największych krajowych banków. Piąty z nich – Irish Life & Permanent zawiesił w środę obroty swoimi akcjami na giełdzie w Dublinie, gdyż pojawiły się przecieki, że zostanie wkrótce znacjonalizowany.

O kiepskiej kondycji irlandzkiej bankowości świadczy również opublikowany wczoraj raport roczny znacjonalizowanego Anglo Irish Banku. Poniósł on w 2010 r. 17,7 mld euro straty (przed opodatkowaniem). Była to największa w historii strata poniesiona przez irlandzką spółkę.

Analitycy wskazują jednak, że sprawujący władzę w Irlandii od blisko miesiąca rząd premiera Enda Kenny’ego będzie starał się wykorzystać trudną sytuację sektora bankowego jako argument w negocjacjach z Brukselą dotyczących złagodzenia warunków pakietu pomocowego. Rząd Kenny’ego stara się również osiągnąć ten cel, grożąc, że inwestorzy mogą ponieść część kosztów ratowania irlandzkich banków, tzn. mogą nie otrzymać z powrotem całości środków zainwestowanych w dług tych pożyczkodawców mający pierwszeństwo spłaty.

- Skutki takiej decyzji byłyby złe. Uderzyłaby ona w europejski rynek bankowego długu. Obecnie duże hiszpańskie i włoskie banki mają możliwość rynkowego finansowania. To mogłoby się zmienić - uważa John Raymond, analityk z londyńskiej firmy CreditSights.

Lizbona pod presją

Moment na negocjowanie złagodzenia warunków pakietu pomocowego jest szczególny, gdyż rośnie ryzyko, że Portugalia będzie musiała poprosić o wsparcie finansowe.

Zeszłoroczny portugalski deficyt finansów publicznych wyniósł 8,6 proc. PKB i okazał się większy niż zaplanowane przez rząd 7 proc. PKB. Państwowy urząd statystyczny ogłosił również, że deficyt w 2009 r. wyniósł nie 9,3 proc., a 10 proc. PKB. Nowe wyliczenia to skutek zmian w prowadzeniu statystyk przez Portugalię, ale obok kryzysu politycznego w tym kraju i wstrzymanych reform fiskalnych stanowią dla inwestorów pretekst do wyprzedaży portugalskich aktywów.

Po publikacji danych o deficycie rentowność portugalskich obligacji dwuletnich skoczyła do 8,3 proc. i była wyższa niż dziesięcioletnich.

Bloomberg , Hubert Kozieł

irlandiakryzys finansowybanki

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)