ISCA/ Cebr: Koszt braku aktywności ruchowej Polaków to 2,2 mld euro rocznie

Warszawa, 19.06.2015 (ISBnews) - Całkowity roczny koszt ekonomiczny braku aktywności ruchowej Polaków wynosi ponad 2,2 mld euro, co stanowi równowartość 8,4% polskich wydatków na służbę zdrowia, wynika z raportu "Koszty ekonomiczne braku aktywności fizycznej w Europie" przygotowany przez ISCA/ Centre for Economics and Business Research.

19.06.2015 | aktual.: 19.06.2015 08:53

"Wpływ braku aktywności ruchowej na występowalność czterech głównych chorób niezakaźnych w Polsce generuje rocznie bezpośrednie koszty dla służby zdrowia na poziomie 219 mln euro. Te zaburzenia zdrowotne mają również wpływ na gospodarkę, przez dodatkowe 1,3 mld euro kosztów pośrednich (odnoszących się do obliczonej ekonomicznej wartości utraty zdrowego życia, w wyniku choroby i przedwczesnej śmierci)" - czytamy w raporcie.

Nieaktywny styl życia silnie powiązany jest również z zaburzeniami zdrowia psychicznego. Raport szacuje, że związane z brakiem aktywności ruchowej zaburzenia depresyjne i lękowe skutkują utratą ok. 65 tys. "lat zdrowego życia", (jednostek DALY) rocznie w Polsce, co łączy się z kosztem ekonomicznym na poziomie 658 mln euro.

"Łącząc powyższe szacunki, osiągamy całkowity roczny koszt ekonomiczny wynoszący ponad 2,2 mld euro, co stanowi równowartość 8,4 % polskich wydatków na służbę zdrowia i jest to więcej niż pięciokrotność całego polskiego budżetu pomocy zagranicznej, lub trzykrotność szacowanych bezpośrednich wydatków polskiej służby zdrowia na choroby wywołane paleniem papierosów" - stwierdza raport.

Przedstawione obciążenie finansowe polskiego społeczeństwa można byłoby całkowicie zlikwidować, gdyby wszystkie nieaktywne ruchowo osoby wprowadziły do swojego trybu życia nowe nawyki, związane z wykonywaniem regularnych ćwiczeń ruchowych. Nawet zmiana polegająca na uaktywnieniu jednej piątej dotychczas nieaktywnych Polaków do rekomendowanego poziomu aktywności fizycznej, mogłaby przynieść korzyści finansowe w wysokości 435 mln euro, podkreślono w prezentacji.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)