IV Forum Regionalne Polska-Chiny o współpracy obu państw

Współpraca na szczeblu regionalnym pomiędzy Polską a Chinami to szansa na intensyfikację kontaktów handlowych - podkreślali uczestnicy IV Forum Regionalnego Polska-Chiny. Jak zaznaczył wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak, kluczową rolę mogą odegrać tzw. inteligentne specjalizacje regionów.

20.06.2016 13:40

Poniedziałkowe forum odbyło się w związku z wizytą w Polsce prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga i dotyczyło współpracy na szczeblu regionalnym pomiędzy oboma państwami.

Sekretarz stanu w MSZ Jan Dziedziczak w panelu otwierającym spotkanie mówił, że "forum jest wyjątkową okazją do zbliżenia Polski i Chin, ale również impulsem do bliższej współpracy polskich i chińskich regionów".

Dziedziczak przypomniał również inicjatywy chińskie, w których uczestniczy Polska, w tym m.in. współpracę Europa Środkowo-Wschodnia - Chiny w formacie 16+1 oraz Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych. "W założeniu służą one zwiększeniu inwestycji i wymiany handlowej, budowie połączeń transportowych i infrastruktury" - powiedział.

Jak zaznaczył Dziedziczak, już 11 polskich województw nawiązało formalną współpracę z chińskimi prowincjami, a dwa z nich (woj. łódzkie i pomorskie) mają swoje przedstawicielstwa w Chinach.

Podkreślił, że rząd RP wspiera forum regionalne Polska-Chiny "organizacyjnie i merytorycznie". "Mamy nadzieję, że to spotkanie zaowocuje wieloma inicjatywami, które pogłębią polsko-chińskie relacje i będą służyły społecznościom lokalnym obu państw" - dodał.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Adam Hamryszczak podkreślił natomiast znaczenie zaangażowania województwa łódzkiego, którego władze utworzyły punkt kontaktowy w prowincji Syczuan w mieście Chengdu.

"Łącząca te miasta (Łódź i Chengdu - PAP) linia kolejowa stanowi ważne ogniwo sprzęgające Chiny z Europą w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. Naszym wspólnym celem jest, żeby coraz mniej pustych kontenerów wracało z Łodzi do Chengdu, do czego bez wątpienia przyczyni się ta dzisiejsza inicjatywa" - oświadczył.

Hamryszczak dodał, że koncepcja pasa i szlaku komunikacyjnego, łączącego Chiny z Europą, to wielkie wyzwanie cywilizacyjne dla Chin i dla państw, przez które on przebiega. "Polska upatruje duże potencjalne korzyści z aktywnego włączenia się w realizację tej przełomowej koncepcji rozwojowej zainicjowanej przez przewodniczącego Xi" - zaznaczył Hamryszczak.

Przedstawiciel prowincji Syczuan Yin Li mówił, że to "rozwój transportu połączył Chiny i Polskę, a także Chiny z Europą i światem".

Hamryszczak zaznaczył, że efektywna współpraca między oboma państwami jest również wynikiem stworzenia przez polskie władze lokalne mechanizmów zachęt inwestycyjnych, w tym specjalnych stref ekonomicznych, parków naukowo-technologicznych, Agencji Rozwoju Regionalnego czy Centrów Obsługi Inwestora i Eksportera. "Ten aspekt lokalny, regionalny (...) stwarza wyjątkową szansę do dalszej efektywnej współpracy" - powiedział.

Hamryszczak wymienił również nowe perspektywiczne, według Ministerstwa Rozwoju, obszary współpracy gospodarczej Polski z Chinami, w tym rynek e-commerce, ochronę środowiska, przemysł metalurgiczny, maszynowy, energetykę, przemysł samochodowy, chemiczny, rolno-spożywczy, papierniczy, a także budownictwo i górnictwo.

"Każdy z polskich regionów ma swoje sektory wysokiej szansy, tzw. sektory inteligentne czy inteligentne specjalizacje, w ramach których jest możliwość szerokiej współpracy" - dodał.

Przewodnicząca Chińskiego Ludowego Stowarzyszenia Współpracy z Zagranicą Li Xaolin podkreśliła z kolei rolę samorządów, które, jak zaznaczyła, "są pomostem do współpracy między przedsiębiorstwami".

"Wiemy, że otwarcie zachodnich Chin daje duże możliwości na rozwój naszej samorządowej wymiany, naszej współpracy" - dodała.

Forum Regionale Polska-Chiny odbyło się po raz czwarty. Uczestniczyli w nim m.in przedstawiciele władz prowincji i miast chińskich oraz przedstawiciele polskiej administracji lokalnej, w tym marszałkowie niektórych województw.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)