Trwa ładowanie...
d4dg1l2

J. Borowski: Stopa bezrobocia będzie spadać do 9,4% na koniec 2016 r.

Warszawa, 28.04.2016 (ISBnews) - Obecne dane dotycząca bezrobocia rejestrowanego w Polsce są najniższe w historii i stopa bezrobocia ma duży potencjał do dalszych spadków, ale w dłuższym terminie ten trend będzie coraz bardziej wyhamowywał, wskazał w rozmowie z ISBnews główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska Jakub Borowski.

Share
d4dg1l2

"Jeżeli analizujemy odsezonowane dane dotyczące rejestrowanego bezrobocia, to jego stopa jest najniższa od początku transformacji. Oczekuję dalszej poprawy na rynku pracy i stopa bezrobocia spadnie jeszcze kilka dziesiątych punktu procentowego, ale w dłuższym terminie trend spadkowy będzie wyhamowywał" - powiedział ISBnews Borowski.

Główny ekonomista dodał jednocześnie, że w ostatnich latach wiele zrobiono, aby bezrobocie strukturalne zmniejszyć - wskazał na reformę urzędów pracy. "Niestety, wciąż występuje znaczące niedopasowanie podaży do popytu na rynku pracy, a firmy mają coraz większe trudności z zatrudnieniem osób o określonych specjalnościach. Dlatego pomimo znaczącego niezaspokojonego popytu na pracę w 2016 r., tempo spadku stopy bezrobocia będzie wyhamowywać" - dodał Borowski.

Jego zdaniem, problem braku wielu specjalistów na rynku pracy można złagodzić poprzez większe otwarcie się na imigrację.

"Takie rozwiązanie, z pewnością pozytywne dla przedsiębiorców, będzie czynnikiem hamującym wzrost płac, dodatkowo ograniczany przez niskie uzwiązkowienie w sektorze prywatnym oraz możliwości szybkiego przeniesienia produkcji za granicę. Na koniec roku oczekujemy spadku stopy bezrobocia do poziomu 9,4%" - wskazał Borowski.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec marca 2016 r. wyniosła 10%, czyli spadła o 0,3 pkt wobec poprzedniego miesiąca. W marcu 2015 r. stopa ta wyniosła 11,5%.

Marek Knitter

(ISBnews)

d4dg1l2

Podziel się opinią

Share
d4dg1l2
d4dg1l2