Od dziś nie kupisz alkoholu po 22 w tym mieście. "Noc jest od spania"

Od 1 lutego 2025 r. w Koninie obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych. Decyzję poparło 70 proc. mieszkańców. "Noc jest od spania" - wyjaśniał zastępca prezydenta Konina, Witold Nowak.

W Koninie wszedł w życie zakaz sprzedaży alkoholu w nocy
W Koninie wszedł w życie zakaz sprzedaży alkoholu w nocy
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | DarSzach
oprac. KARN

Od 1 lutego 2025 roku w Koninie działa zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach od 22 do 6. To efekt uchwały przyjętej przez większość radnych miasta w grudniu ubiegłego roku, po szerokich konsultacjach społecznych. Jak informuje portal epoznan.pl, niemal 70 proc. mieszkańców poparło tę decyzję.

Nocna prohibicja w Koninie

Zakaz dotyczy sprzedaży alkoholu w sklepach i na stacjach benzynowych, ale nie obejmuje restauracji i pubów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Arabowie już zmienili Zakopane. Prowadzi biznes specjalnie pod nich

- Noc jest od spania, a nie od kupowania alkoholu i spożywania go w miejscach publicznych, w miejscach, które nie są do tego przeznaczone. Przypomnę, jeżeli ktoś będzie miał potrzebę napicia się alkoholu i jest oczywiście dorosły, to będzie mógł pójść do lokalu, któremu nie ograniczamy. Wszystkie lokale w mieście, które podają jedzenie i alkohol, będą mogły nadal sprzedawać alkohol - mówił na antenie Radia Poznań, zastępca prezydenta Konina, Witold Nowak.

Decyzja o wprowadzeniu nocnej prohibicji ma na celu ograniczenie spożycia alkoholu w miejscach publicznych oraz poprawę bezpieczeństwa w mieście. Mieszkańcy Konina, którzy poparli tę inicjatywę, liczą na pozytywne efekty w postaci zmniejszenia liczby incydentów związanych z alkoholem.

Sukces nocnej prohibicji

Jak pisaliśmy w WP Finanse, przykładem miasta, które wprowadziło nocną prohibicję z sukcesem jest Kraków. Od lipca 2023 roku, zakaz sprzedaży alkoholu obowiązuje tam od północy do godziny 5:30. W efekcie liczba interwencji policyjnych spadła o 47,25 proc., a zgłoszeń do straży miejskiej o 28,84 proc. Mieszkańcy zauważają poprawę bezpieczeństwa i spadek hałasu, co przekłada się na lepszą jakość życia.

W Polsce nocna prohibicja jest wprowadzana na podstawie Ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Decyzje podejmują władze samorządowe, a zakaz obowiązuje w miastach takich jak Kraków, Gdańsk, Katowice, Wrocław, Poznań i Zakopane.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)