Bezterminowe prawo jazdy do wymiany. Oto ostateczna data
Przed polskimi kierowcami nowe obowiązki - będą musieli odwiedzić urzędy, aby wymienić swoje stare prawa jazdy na wersje z określonym terminem ważności. Około 15 milionów dokumentów czeka na wymianę. Wyznaczono też ramy czasowe na dokonanie zmian.
Wielu kierowców w Polsce będzie musiało pojawić się w urzędach, aby wymienić swoje prawa jazdy na zaktualizowane wersje. Dotychczas bezterminowe dokumenty również zostaną objęte nowymi regulacjami.
Zgodnie z wprowadzonymi zmianami, prawa jazdy, które wydano bez ograniczeń czasowych, należy wymienić w okresie od 19 stycznia 2028 r. do 18 stycznia 2033 r. Łącznie wymiana dotyczy blisko 15 milionów dokumentów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Arabowie już zmienili Zakopane. Prowadzi biznes specjalnie pod nich
Nowe zasady wydawania prawa jazdy
Do tej pory prawa jazdy były przyznawane na czas nieokreślony, ale zmieniło się to po przepisach uchwalonych po 18 stycznia 2013 r. Od tego momentu wprowadzano prawa jazdy z określoną datą ważności. Dla kategorii B, B1, B+E oraz A, A1, A2, AM i T jest to 15 lat, a dla kategorii C, C1, C1+E, C+E, D, D1, D+E, D1+E tylko pięć lat.
Nowe prawa jazdy będą ważne do 15 lat. Kierowcy, na szczęście, nie muszą zdawać nowych egzaminów czy przechodzić badań medycznych. Jedyną wymaganą procedurą jest złożenie wniosku do starosty wraz z nowym zdjęciem oraz kopią posiadanego prawa jazdy. Koszt takiego dokumentu to 100,50 zł.
Osoby posiadające prawa jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E będą musiały dostarczyć dodatkowe orzeczenia medyczne i psychologiczne, które są niezbędne, by przedłużyć ważność ich dokumentów.
Procedura wymiany i koszty
Ministerstwo Infrastruktury zastanawia się nad podniesieniem opłat związanych z rejestracją pojazdów i wydawaniem tablic rejestracyjnych. Opłaty te nie były zmieniane przez 20 lat. Również planowane są podwyżki cen za prawa jazdy: od 47 do 50 procent dla krajowych dokumentów oraz o 35 zł w przypadku międzynarodowych.