Trwa ładowanie...

Jak często zmieniamy pracę?

Połowa polskich pracowników jest zatrudniona u jednego pracodawcy krócej niż 4 lata

Jak często zmieniamy pracę?Źródło: Thinkstock
d2dm0nu
d2dm0nu

Połowa polskich pracowników jest zatrudniona u jednego pracodawcy krócej niż 4 lata – wynika z „Badania stażu pracy 2012”, przeprowadzonego przez portal rynekpracy.pl. Jednym z głównych czynników wpływających na długość zatrudnienia oraz lojalność pracownika okazały się... zarobki.

Jak wynika z badania, połowa polskich pracowników jest zatrudniona u jednego pracodawcy krócej niż 4 lata. – To znacznie mniej niż wykazały badania Eurobarometru. Według tej instytucji z jednym pracodawcą wiążemy się na średnio 12 lat. Na znacznie niższe wyniki mógł jednak wpłynąć fakt, że większość naszych badanych to osoby młode (do 35 roku życia) oraz posiadające dyplom wyższej uczelni – ocenia Gabriela Jabłońska z portalu rynekpracy.pl

Co najczęściej skłania Polaków do zmiany pracy? Jedna trzecia respondentów zmieniła prace ze względu na płace. Im mniej zarabiał ankietowany, tym bardziej skłonny był do zmiany pracy. I tak ci zarabiający do 2 tys. PLN pracowali w jednej firmie zaledwie przez 2 lata, podczas gdy zarabiający powyżej 2 tys. PLN od 4 do 6 lat. – Jednak sam wzrost wynagrodzenia nie zapewni lojalności pracownika. Przykładowo, osoba zarabiająca 4 tys. PLN co w przybliżeniu stanowi średnią krajową, zatrudniona jest zaledwie o rok krócej niż pracownik otrzymujący miesięcznie ponad 10 tys. PLN – komentuje Gabriela Jabłońska.

Wbrew powszechnej opinii, niezadowalające zarobki bardziej skłaniają do szukania pracy płeć piękną. Kobiety częściej niż mężczyźni żegnają się z firmą z przyczyn finansowych. Aż 39 proc. pań stwierdziło, że zmiana ich poprzedniej pracy spowodowana była głównie zbyt niską płacą. Wśród panów było to 28 proc..

d2dm0nu

Obok zarobków do głównych przyczyn zmiany pracy zaliczyć można chęć rozwoju oraz satysfakcję z codziennych obowiązków. Na te czynniki wskazało odpowiednio 33 proc. i 31 proc. respondentów. Mniej ważne, choć nie bez znaczenia, są atmosfera w firmie oraz poziom stresu w pracy. – Brak możliwości rozwoju był jedną z najczęściej podawanych przyczyn odejścia z pracy właściwie we wszystkich kategoriach wiekowych – dodaje przedstawiciel portalu rynekpracy.pl

Badanie stażu pracy zostało przeprowadzone w marcu 2012 roku przez portal rynekpracy.pl. Ankietę wypełniło łącznie 1 137 osób. 70 proc. badanych stanowili mężczyźni, a 55 proc. osób nie przekroczyło 35 roku życia. Blisko 85 proc. stanowiły osoby z wykształceniem wyższym. Szczegółowe informacje i analizy dotyczące stażu pracy znajdą Państwo na stronie rynekpracy.pl.

Redakcja rynekpracy.pl

[

]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 )

d2dm0nu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dm0nu