Trwa ładowanie...
emerytury
MAGL
10-05-2024 07:38

Jak podwyższyć emeryturę? Sprytny sposób na 500 zł więcej

Osoby, które zastanawiają się nad przejściem na emeryturę, mogą samodzielnie wpłynąć na jej wysokość. Zależy ona bowiem nie tylko od wysokości składek i długości stażu pracy. Kluczowy jest także termin zgłoszenia się po świadczenie.

Miesiąc złożenia wniosku wpływa na wysokość emeryturyMiesiąc złożenia wniosku wpływa na wysokość emeryturyŹródło: East News, fot: Bart?omiej Magierowski
d3oo10g
d3oo10g

O sposobie na podwyższenie emerytury o kilkaset złotych miesięcznie wspominają nawet pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polskie truskawki za ponad 20 zł za kg. Wiemy, kiedy będzie taniej

Kiedy złożyć wniosek o emeryturę?

Jeśli osoby, które osiągnęły wiek emerytalny (60 lat - kobiety, 65 lat - mężczyźni), złożą wniosek o wypłatę świadczenia w drugiej połowie, to mogą otrzymać świadczenie wyższe nawet o 500 zł. Wszystko dlatego, że 1 czerwca każdego roku ZUS przeprowadza waloryzację składek na koncie emerytalnym, kapitału początkowego i składek na subkoncie.

d3oo10g

"Fakt" spekuluje, że w tym roku może ona wynieść 14,8 lub 14,9 proc. Dla przykładu 60-latka z kwotą 500 tys. zł na koncie, która złoży wniosek o emeryturę w maju, otrzyma świadczenie rzędu 1893 zł miesięcznie.

Z kolei jeśli wstrzyma się z dokumentami do lipca, to kwota zgromadzonych środków urośnie do poziomu 574 tys. zł. Dzięki temu jej emerytura wzrośnie o prawie 300 zł - do kwoty 2174 zł.

Im więcej środków zgromadziliśmy, tym większy zysk. 70-latek z kwotą 600 tys. zł na koncie obecnie może liczyć na emeryturę 3389 zł. Po waloryzacji będzie miał na koncie 686 tys. zł, więc jego świadczenie zwiększy się o prawie 500 zł. Jeśli złoży wniosek w drugiej połowie roku, to otrzyma emeryturę w wysokości 3875 zł.

Dłuższa praca się opłaca. Można podwoić emeryturę

Jeszcze dłuższe wstrzymanie się z wnioskiem o emeryturę może przynieść dodatkowe korzyści. Jak już informowaliśmy w WP, jeśli dopisuje nam zdrowie, to możemy rozważyć odłożenie w czasie decyzji o przejściu na emeryturę nawet o kilka lat. Dzięki temu wysokość świadczenia będzie zdecydowanie wyższa.

d3oo10g

Z wyliczeń ZUS wynika bowiem, że tylko jeden rok pracy dłużej powoduje zwiększenie wysokości emerytury o 10-15 proc. Natomiast jeśli zdecydujemy się pracować przez kilka kolejnych lat, to możemy nawet podwoić wartość świadczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3oo10g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3oo10g