Jak poznać Snoop Dogga i zdobyć doświadczenie?
Można zostać festiwlowym wolontariuszem
Można zostać festiwlowym wolontariuszem.
Jeśli nie macie planów na resztę wakacji i dodatkowo, interesujecie się muzyką, sztuką, filmem lub po prostu chcecie zdobyć ciekawe zawodowe doświadczenie – zachęcamy was do udziału w festiwalowych wolontariatach. Większość organizatorów zaprasza właśnie studentów do pomocy przy organizacji tego typu imprez. Według ich zapewnień wolontariat festiwalowy to połączenie interesującej pracy ze świetną zabawą, która dodatkowo zaprocentuje w przyszłości jako cenne i profesjonalne doświadczenie.
Rekrutacja wolontariusza
Festiwale są otwarte na studentów wszystkich kierunków. Aby zostać wolontariuszem, w pierwszej kolejności należy przesłać formularz poprzez stronę www interesującej nas imprezy. Najczęściej znajduje się on w odrębnej zakładce Wolontariat. Niektórzy organizatorzy proszą, by do aplikacji dołączyć skrócony list motywacyjny (np. festiwal Tauron Nowa Muzyka). Dosłownie, kilka zdań o tym, czym się zajmujecie i interesujecie. W przypadku większych wydarzeń możecie też wybrać konkretną sekcję, w której chcecie pracować. Może to być logistyka, dział opieki nad zagranicznymi gośćmi festiwalu lub sekcja obsługująca biuro prasowe (takie możliwości są m.in. na festiwalu Plus Camerimage). Większość festiwali ma charakter międzynarodowy, więc niezbędna jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego. Dużym plusem dla kandydata jest też znajomość drugiego języka, np. francuskiego, gdy w programie imprezy znajduje się przegląd awangardowego kina francuskiego.
Drugim niezbędnym kryterium jest pełna dyspozycyjność kandydata w dniach, w których odbywają się koncerty lub pokazy filmowe. I na tym właściwie kończą się wymagania formalne wobec kandydatów.
– Po spłynięciu aplikacji, jak mówi Kamil Horodecki, koordynator wolontariatu na festiwalu Plus Camerimage 2012, zapraszamy wszystkich kandydatów na krótkie rozmowy, nazwijmy je kwalifikacyjnymi. Najbardziej zależy nam, aby wydarzenie współtworzyły osoby otwarte na świat i przebojowe. Te cechy oraz znajomość języków decydują o podjęciu współpracy z wolontariuszem – dodaje Horodecki.
Festiwalowe doświadczenie
Głównym z festiwalowych obowiązków wolontariuszy jest opieka nad zagranicznymi gośćmi. Tym sposobem rośnie w tej grupie szansa na spotkanie i obcowanie z gwiazdami wielkiego formatu. Festiwal Coke Live w Krakowie może być okazją do poznania m.in. Snoop Dogg’a –światowej sławy gwiazdy hip-hopu – lub muzyków bardzo popularnego nie tylko w Polsce zespołu Placebo.
Dodatkowo, wolontariusze obsługują recepcję festiwalową oraz biuro prasowe imprezy (obsługa konferencji prasowych, przekazywanie dziennikarzom informacji od organizatorów). Takie doświadczenie to gwarancja rozwoju waszych kompetencji komunikacyjnych, asertywności i umiejętności interpersonalnych.
Ale, jak zgodnie podkreślają wszyscy organizatorzy, najważniejszym wyzwaniem dla wolontariusza jest współodpowiedzialność za atmosferę całej imprezy. Opieka nad uczestnikami festiwalu, szybkie rozwiązywanie problemów - to wszystko przekłada się na komfort artystów i gości festiwalu.
Festiwalowe bonusy
Jak już pisaliśmy, festiwalowy wolontariat to możliwość uczestniczenia w koncertach ulubionych artystów i wykonawców wraz z dużym prawdopodobieństwem spotkania i poznania ich osobiście. Ale to nie wszystko. W zamian za swoją pracę, standardowo, otrzymujecie też bezpłatny karnet wstępu na wszystkie festiwalowe wydarzenia, na które bilety często kosztują nawet kilkaset złotych.
Co więcej, po zakończonych imprezach otrzymujecie referencje, które przydadzą się, gdy będziecie ubiegać się o stałą i wymarzoną pracę. Udział w organizacji międzynarodowej imprezy to, na pewno, mocny punkt w CV.
Niektórzy organizatorzy umożliwiają też odbycie wolontariatu w ramach studenckich praktyk. Trzeba to jednak zaznaczyć już na rozmowie kwalifikacyjnej i przedstawić stosowne skierowanie z uczelni.
Festiwalowe cuda
Oprócz pozycji w CV, festiwalowy wolontariat to doskonała okazja do poznania wielu ciekawych ludzi i zawarcia nowych przyjaźni.
Może się tak zdarzyć, że udział w festiwalu zmieni całe wasze życie. Stało się tak w przypadku Katarzyny Nabiałczyk, która została asystentką znanego reżysera i producenta filmowego, właśnie dzięki znajomościom zawartym podczas wolontariatu na łódzkim fetiwalu Camerimage w 2007 roku.
Warto zaznaczyć, że wolontariat festiwlaowy to nie tylko wakacyjna opcja. W ciągu całego roku odbywa się wiele ważnych artystycznych wydarzeń. Wydaje się, że to idealne połączenie przyjemnego z pożytecznym.
Życzymy powodzenia!
Obecnie trwają rekrutacje m.in na Coke Live Festiwal w Krakowie, Tauron Nowa Muzyka w Katowicach oraz Plus Camerimage w Bydgoszczy.
MA