Trwa ładowanie...
16-03-2011 13:34

Jak słodkie mogą być Twoje zyski, czyli w co najlepiej inwestować u progu nowej dekady?

Na to i na inne ważne pytania dotyczące najbardziej opłacalnych inwestycji w najbliższych latach odpowiada Robert Kasprzak, Dyrektor ds. produktów inwestycyjnych w Union Investment TFI.

Jak słodkie mogą być Twoje zyski, czyli w co najlepiej inwestować u progu nowej dekady?Źródło: Union Investment TFI
d2zfixp
d2zfixp

Na to i na inne ważne pytania dotyczące najbardziej opłacalnych inwestycji w najbliższych latach odpowiada Robert Kasprzak, Dyrektor ds. produktów inwestycyjnych w Union Investment TFI.

_ Większość ekonomistów zgadza się z opinią, że w ciągu najbliższych lat gospodarka globalna będzie rozwijała się w tempie wolniejszym niż przed kryzysem. W efekcie szacowane stopy zwrotu z rynku akcji mogą być niższe w porównaniu do tych sprzed spowolnienia gospodarczego. Większość ekonomistów zgadza się z opinią, że w ciągu najbliższych lat gospodarka globalna będzie rozwijała się w tempie wolniejszym niż przed kryzysem. W efekcie szacowane stopy zwrotu z rynku akcji mogą być niższe w porównaniu do tych sprzed spowolnienia gospodarczego. Czy pomimo tego klientom akceptującym wysoki poziom ryzyka nadal opłaca się inwestować w fundusze akcji? _Czy pomimo tego klientom akceptującym wysoki poziom ryzyka nadal opłaca się inwestować w fundusze akcji?

Po bardzo głębokim kryzysie lat 2007-2008 gospodarka światowa w 2009 roku weszła w fazę ożywienia gospodarczego. Mniej więcej rok później – już w połowie 2010 roku - przeszła z fazy wychodzenia z kryzysu w fazę ekspansji gospodarczej. Ta faza cyklu koniunkturalnego trwa zwykle dwa do trzech lat i towarzyszy jej silny wzrost PKB i poprawa wyników finansowych przedsiębiorstw, co przekłada się na wzrosty cen na giełdach akcji. Z reguły hossa na rynku akcji napędzana przez napływy środków „spóźnionych” inwestorów trwa jeszcze we wczesnej fazie spowolnienia gospodarczego. Czy tym razem będzie podobnie? W Union Investment TFI szacujemy, że cykl światowej gospodarki w nadchodzących dekadach ulegnie zmianie, tzn. ulegnie spłyceniu i skróceniu. Oznacza to, że wahania koniunktury w nadchodzących dziesięcioleciach będą częstsze, ale mniej odczuwalne, a tempo wzrostu gospodarczego ulegnie obniżeniu.

Biorąc pod uwagę inwestorów akcyjnych taki scenariusz ma dwojakie konsekwencje:

  • z jednej strony potencjał zysków na akcjach będzie niższy niż w minionych dekadach,
  • z drugiej jednak strony mniejsze stanie się też ryzyko inwestycji w akcji (niższe spadki cen akcji w okresach recesji gospodarczej).
d2zfixp

Niezależnie od takich przewidywań na rynku finansowym nie widać alternatywnej klasy aktywów, która mogłaby w długim okresie przynieść wyższe stopy zwrotu od inwestycji w akcje (surowce będą w jeszcze większym stopniu podlegać krótkoterminowym wahaniom). Zgodnie z przewidywaniami Union Investment TFI w latach koniunktury inwestycje w akcje powinny przynieść kilkunastoprocentowe zyski (w 2011 roku inwestycja w fundusze akcyjne Union Investment TFI powinna przynieść zysk na poziomie 13-21% w skali roku w zależności od rodzaju funduszu akcyjnego). Nowa sytuacja makroekonomiczna na świecie będzie wiązała się także ze wzrostem wahań cen akcji na skutek zmniejszenia siły trendów rynkowych. Dlatego spodziewamy się powtarzających się korekt w obecnym i przyszłych trendach wzrostowych, a także w ewentualnych przyszłych trendach spadkowych. Duża zmienność indeksów (podobnie jak miało to miejsce w 2010 roku) podnosi znaczenie jakości zarządzania i umiejętność wypracowania przez zarządzającego funduszem lepszego
wyniku od indeksów giełdowych
, w tym możliwość zarabiania także na trendach spadkowych.

_ Bessa na giełdzie to czas bezwzględnej weryfikacji funduszy akcyjnych, nierzadko dzieje się tak, że nawet te najlepsze pod względem stóp zwrotu w czasie bessy nie potrafią ograniczyć rosnących strat. Czy istnieje jakiś środek, dzięki któremu można tę sytuację zmienić i przeciwdziałać wahaniom jednostek uczestnictwa tego rodzaju funduszy? _

Sposobem na wypracowanie zysku nawet w czasach bessy są nowe, dostępne na rynku instrumenty finansowe połączone z doświadczeniem zarządzających portfelami inwestycyjnymi, zdobytym w czasach ostatniej bessy. Warte zaakcentowania są także oczekiwane długoterminowe zmiany cyklu gospodarczego. Oczywiście, opisane powyżej środki nie sprawią, że sytuacja zmieni się znacząco w przypadku klasycznych funduszy akcyjnych, posiadających benchmark w postaci wybranego indeksu giełdowego lub grupy indeksów. Takie fundusze niezależnie od koniunktury giełdowej muszą w swoim portfelu utrzymywać określony minimalny udział akcji i w okresie bessy mogą jedynie tracić mniej od indeksów giełdowych. Jednak w ostatnich latach coraz popularniejsze stają się fundusze nie posiadające benchmarków, opierające się na aktywnym podejściu do zarządzania.

Są to dwojakiego rodzaju fundusze:

  • czysto akcyjne - sektorowe lub wielosektorowe, oraz
  • fundusze absolutnej stopy zwrotu, które mogą inwestować w różne klasy aktywów.

Inwestycja w akcje spółek wybranych sektorów gospodarki pozwala osiągać wyniki znacząco różniące się od wyników głównych indeksów giełdowych. Odwołując się do danych historycznych w latach 2006-2007 różnice w wynikach rocznych między najlepszymi a najgorszymi sektorami na warszawskiej giełdzie wahały się między 27 pkt. proc. w 2007 roku a 160 pkt. proc. w 2006 r. Oczywiście w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu gospodarczym koniunktura dla poszczególnych branż może zmieniać się dość szybko. W konsekwencji warto czasami zaufać doświadczonemu zarządzającemu, który na bieżąco zajmuje się analizą sytuacji gospodarczej i postąpić zgodnie z jego zaleceniami niż zdać się na własną intuicję, jeśli chodzi o najlepszy czas sprzedaży lub zakupu akcji. Dlatego dobrym wyborem są fundusze multisektorowe, które dzięki umiejętnej alokacji środków w aktywa o największym w danym momencie potencjale wzrostów, koncentrując się na branżach, w których panuje najlepsza koniunktura mogą zyskać więcej niż średnia rynkowa.
Przykładem takiego rozwiązania jest subfundusz UniAkcje Sektory Wzrostu, który dzięki inwestycjom w spółki z branż o najwyższym w danym momencie potencjale wzrostu ma przynieść zysk wyższy od indeksu WIG. Z kolei fundusze absolutnej stopy zwrotu mają za zadanie przynosić zysk niezależnie od koniunktury na giełdzie. Taki fundusz powinien więc być remedium na bessę uzyskując zyski zbliżone do czystych funduszy akcyjnych w okresie hossy i zyski na poziomie co najmniej rynku pieniężnego w okresach wyraźnych spadków cen akcji. Przykładem funduszu absolutnej stopy zwrotu jest UniTotal Trend, który dzięki inwestowaniu w różne klasy aktywów, oraz poprzez zastosowanie określonych mechanizmów zarządzania od początku swojego istnienia osiąga wynik znacznie lepszy od indeksu WIG.

d2zfixp

_ Coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszą się fundusze lokujące środki na zagranicznych rynkach akcji m.in. w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Czy naprawdę warto w nie inwestować? _

Fundusze inwestujące na zagranicznych rykach akcji mają za sobą bardzo udany rok. Zdecydowana większość spośród nich przyniosła zysk w przeliczeniu na złote. Co ważne fundusze zagraniczne średnio wypadły lepiej od funduszy krajowych. Osiągnięciu dobrych wyników z inwestycji w fundusze zagraniczne sprzyjała nie tylko hossa na światowych rynkach akcji, ale także osłabienie złotego w relacji do większości walut na świecie. Wśród zagranicznych funduszy akcyjnych najwięcej zyskały te, które inwestowały w Tajlandii, Indiach, Turcji, oraz Rosji (roczne stopy zwroty 30%-55%*). Bardzo dobre wyniki osiągnęły fundusze branżowe związane z przemysłem wydobywczym i rynkiem metali szlachetnych.

Fundusze zagraniczne mogą być zatem dobrą alternatywą inwestycyjną w okresie światowej hossy, ale w przypadku turbulencji na światowych rynkach trzeba być bardzo ostrożnym dokonując w swoim portfelu dywersyfikacji geograficznej. Potwierdzeniem tego ostrzeżenia tego może być przykład funduszy inwestujących na rynkach afrykańskich. Rewolty społeczne w Tunezji i w Egipcie doprowadziły nie tylko do znacznych spadków cen akcji spółek afrykańskich, ale także zmusiły do zawieszenia działalności egipskich giełd. W rezultacie spowodowało to zawieszenie przez niektóre fundusze wyceny jednostek uczestnictwa, a co za tym idzie brak możliwości zbywania jednostek tych funduszy przez inwestorów. Jednocześnie duże wzrosty na niektórych giełdach w minionym roku mogą przełożyć się na mniejszy potencjał wzrostu w roku obecnym. Z takim scenariuszem mamy jak dotąd do czynienia na giełdzie tureckiej, która odnotowała jeden z najwyższych na świecie wzrostów indeksów w 2010 r. zaś do połowy lutego bieżącego indeks zanotował lekki
spadek. Podobnie zachowują się w tym roku giełdy w Brazylii, Tajlandii, Singapurze, czy w Indonezji. Dlatego bieżące podejście Union Investment do inwestowania na rynkach zagranicznych jest ostrożne i selektywne. Polityka inwestycyjna Union Investment będzie się skupiać na krajach Europy Środkowej i Wschodniej oraz Rosji, rynkach bliższych nam geograficznie, w których łatwiej jest kontrolować ryzyko gospodarcze i polityczne. Sytuacja polityczna i gospodarcza w regionie jest dość stabilna w porównaniu wielu innych regionów na świecie. Dodatkowo duże rosyjskie spółki surowcowe nadal będą beneficjentem wzrostu cen surowców na świecie. Dlatego dobrym uzupełnieniem akcyjnego portfela inwestycyjnego powinien być fundusz UniAkcje Nowa Europa, który w 2010 roku zarobił prawie 18% (ponad 10% w ciągu ostatnich trzech miesięcy; stan na 28.02.2011 r.) i ma nadal przed sobą bardzo dobre perspektywy w nadchodzących miesiącach. Zakładamy, że fundusz ten w bieżącym roku może przynieść zysk w wysokości
14-17%.

_ Biorąc pod uwagę to co obecnie dzieje się na światowych rynkach finansowych, panująca do tej pory hossa w segmencie obligacji dobiegła końca. W jaki sposób najlepiej zdywersyfikować portfel inwestora, który nie akceptuje wysokiego poziomu ryzyka i chce chronić posiadane aktywa przed inflacją? _

Rok 2010 był ostatnim w bieżącym cyklu gospodarczym, w którym trwała hossa na obligacjach skarbowych. Po rekordowo wysokich zyskach funduszy obligacyjnych w ostatnich dwóch latach należy się spodziewać znacznie niższych zysków w bieżącym roku. Rok 2011 jest rokiem zaostrzania polityki pieniężnej przez banki centralne na całym świecie, w tym w Polsce. Podwyżki stóp procentowych zarówno w krajach rozwijających się jak i w dużej części krajów rozwiniętych przyczyniają się do wzrostu rentowności obligacji skarbowych na świecie i spadku ich cen. W bieżącym roku zyski z funduszy obligacji nie tylko będą znacznie niższe niż w minionych latach, ale także ceny jednostek funduszy obligacji mogą podlegać znacznym wahaniom. Dlatego inwestorzy szukający bezpiecznych inwestycji powinni wybierać inne rodzaje funduszy. Najbardziej klasycznym rozwiązaniem jest inwestycja w fundusze rynku pieniężnego, która wprawdzie nie przyniesie więcej niż ok. 5% w skali roku ale da znacznie większy komfort w postaci małych wahań
ceny jednostki. Dobrym rozwiązaniem powinny się także okazać fundusze inwestujące w obligacje komercyjne ze zmiennym kuponem opartym na stopie rynku pieniężnego. Ich rentowność w okresach podwyżek stóp procentowych wzrasta bez spadku ceny obligacji. Przykładem takiego rozwiązania jest znajdujący się w ofercie Union Investment subfundusz UniWIBID. Jeszcze lepszym rozwiązaniem w okresie spadków cen obligacji i wzrostów na rynkach akcji są fundusze ochrony kapitału mające na celu zapobiegać spadkom wartości zainwestowanych środków w okresach rocznych, a jednocześnie dopuszczając inwestycje w akcje w niewielkiej części portfela (z reguły około 20%) dają możliwość korzystania ze wzrostów cen akcji i osiągnięcia zysku z inwestycji na poziomie wyższym od funduszy rynku pieniężnego. Przykładem takiego produktu jest subfundusz UniBezpieczna Alokacja, który w 2011 powinien przynieść zysk na poziomie 7-8%.

d2zfixp

_ Union Investment TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie powyższego opracowania i zawartych w nim treści. Niniejsze opracowanie stanowi wyraz najlepszej wiedzy autorów popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, jednakże nie możemy gwarantować ich pełnej wiarygodności i kompletności. Wszelkie oceny zawarte w niniejszym dokumencie wyrażają nasze opinie w momencie wydania opracowania. Dystrybucja lub przedruk części lub całości opracowania możliwa jest za uprzednią zgodą autorów. Przedstawiane informacje finansowe są wynikiem inwestycyjnym osiągniętym w podanym okresie i nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości. Union Investment TFI S.A., ani zarządzane przez nie fundusze inwestycyjne nie gwarantują osiągnięcia celów inwestycyjnych funduszy (subfunduszy). Uczestnik funduszu musi się liczyć z możliwością zmniejszenia wartości lub utraty zainwestowanych środków. Wartość aktywów netto subfunduszy UniKorona Akcje, UniAkcje: Nowa
Europa, UniAkcje Sektory Wzrostu, UniAkcje Małych i Średnich Spółek w UniFundusze FIO oraz UniTotal Trend w UniFundusze SFIO może cechować się dużą zmiennością.
Wymagane prawem informacje, w tym informacje o ryzyku inwestycyjnym związanym z inwestycjami w jednostki uczestnictwa funduszy i subfunduszy oraz informacje o podatku od dochodów kapitałowych obciążającym dochód z inwestycji w fundusz, znajdują się w prospektach informacyjnych i w skrótach prospektów informacyjnych funduszy, dostępnych w Internecie na stronie www.union-investment.pl, w siedzibie Union Investment TFI S.A. oraz w sieci sprzedaży. _

d2zfixp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zfixp