Trwa ładowanie...

Jak szybko rozwija się polska gospodarka?

Wczoraj poznaliśmy wskaźnik wyprzedzający koniunktury dla naszego kraju, a dzisiaj dowiemy się ile wyniósł PKB Polski za pierwszy kwartał 2013. Związek Banków Polskich podał wielkość udzielonych kredytów hipotecznych za I kwartał, a NBP podliczył nasze oszczędności za ten okres.

Jak szybko rozwija się polska gospodarka?Źródło: internetowykantor.pl
d1l9qyh
d1l9qyh

Wczoraj poznaliśmy wskaźnik wyprzedzający koniunktury, który został wymyślony na potrzeby amerykańskiej gospodarki w celu informowania o stanie gospodarki i nadchodzącej recesji przez The Conference Board. Obecnie jest wyliczany dla ważniejszych gospodarek na świecie. Wczoraj podane WWK dla Polski i w maju 2013 spadł drugi miesiąc z rzędu o 1,1 punktu w stosunku do wartości z poprzedniego miesiąca. Cztery składowe we wskaźniku spadły, dwie pozostały niezmienione, a dwie wzrosły. Największy wpływ na spadek wskaźnika miały rosnące zapasy w polskich firmach, które zazwyczaj mówią o słabnącej sprzedaży.

Po tym jak poznaliśmy wskaźnik wyprzedzający z wczoraj, dzisiaj poznaliśmy realne dane jakie opublikował GUS o produkcie krajowym brutto z godziny 10:00. Analitycy po kolejnych rozczarowaniach polskim wzrostem z ostatnich miesięcy zakotwiczyli swoje prognozy na poziomie 0,55% wzrostu po pierwszym kwartale 2013 r., porównując do kwartału rok temu. GUS podał, że wzrost PKB wyniósł 0,5%. Poprzedni wynik to 1,1%. Gospodarka znowu lekko rozczarowała, a ekonomiści jak widać nie są tak optymistycznie nastawieni jak rok temu co do rozwoju Polski.

Zawiązek Banków Polskich zrzeszający banki komercyjne w Polsce poinformował, że liczba udzielonych kredytów hipotecznych spadła do 41 599 o łącznej wartości 8,017 mld złotych. Porównując wartość jest to spadek do poprzedniego kwartału o 9,34% i jest to wartość najgorsza od 2009 roku. Licząc liczbę umów ten spadek jest jeszcze większy i wyniósł 12,46%. Jest to bardzo zła wiadomość dla gospodarki i dużego filaru jakim jest budownictwo. Mniej udzielonych kredytów to mniej sprzedanych mieszkań i mniejsze zapotrzebowanie na nowo powstałe lokale. Rynek moim zdaniem wraca do normy po politycznym sterowaniu go przez projekt Rodzina na Swoim. Ceny nieruchomości spadły do rynkowych poziomów i jest więcej ludzi w dobrej sytuacji materialnej, którzy zaciągnęli wyższe kredyty na realnie tańsze mieszkania.

Dzisiaj NBP poinformował, że na koniec pierwszego kwartału oszczędności Polaków wyniosły 1,08 biliona złotych i pierwszy raz ta granica została przekroczona. Na oszczędności składają się głównie na depozytach bankowych (około 50%) i OFE (około 27%) i pozostałe. W ciągu 10 lat oszczędności Polaków urosły trzykrotnie.

d1l9qyh

Komentarze do wykresów:

(fot. internetowykantor.pl)
Źródło: (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 30.04.2013 do 29.05.2013

Na wykresie kurs EUR/PLN wybił się górą z powstałego na wykresie trójkąta przełamując górne ramię figury ograniczające wzrosty na poziomie 4,2140. Obecnie kurs w średnim okresie nie ma ograniczeń dla dalszych wzrostów. Może się jednak wydarzyć tak jak to miało miejsce wczoraj, że po wybiciu się dołem z trójkąta, kurs powrócił po kilku godzinach powyżej linii wsparcia.

(fot. internetowykantor.pl)
Źródło: (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 28.04.2013 do 29.05.2013

d1l9qyh

Frank szwajcarski porusza się od dwóch miesięcy w szerokim trendzie spadkowym. Obecnie kurs znajduje się tuż poniżej górnej linii oporu na poziomie 3,3750 i przebijając 38,2% zniesienie Fibonacciego na poziomie 3,3640. Gdyby kurs franka przebił ten opór jak to zrobiło euro to dalszym hamulcem dla wzrostu będzie zapewne 50,0% i 61,8% zniesienie Fibonacciego kolejno na poziomach 3,3825 i 3,4000.

(fot. internetowykantor.pl)
Źródło: (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 20.03.2013 do 29.05.2013

d1l9qyh

Kurs USD/PLN przełamał linię trendu i wybił się ku górze dzisiaj rano. Kurs zatrzymał się tuż poniżej średniookresowego maksimum na poziomie 3,2800. Jest to bardzo silny opór dla wzrostu i gdyby ta linia będąca 100% zniesieniem Fibonacciego została przełamana to dalsze wzrosty mogą być znaczne. Kurs po testowaniu tej granicy może się odbić lecz korekta może być nie większa niż 2-3 groszowa.

(fot. internetowykantor.pl)
Źródło: (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 20.03.2013 do 29.05.2013

d1l9qyh

Funt brytyjski podobnie jak reszta walut umocnił się w ciągu kilku dni względem złotego. Na tą chwilę silnie się umacnia i te wzrosty zatrzymają się zapewne 3-4 groszy powyżej obecnego kursu na poziomie 4,9720 co jest średniookresowym maksimum z przed dwóch miesięcy. Linia trendu jest tuż powyżej na poziomie 4,9810.

Artur Baron
główny dealer walutowy
Internetowykantor.pl

| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |

d1l9qyh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l9qyh