Trwa ładowanie...

Jak wypełnić wniosek o 500 zł na dziecko? Wyjaśniamy krok po kroku

14 stron, dwie części i cztery załączniki - tak wygląda wniosek o pieniądze z programu Rodzina 500+. Od piątku 1 kwietnia można składać dokumenty i czekać na wypłatę pierwszych świadczeń. Pomysłów na wydanie pieniędzy jest już na pewno dużo, ale czy wszyscy rodzice wiedzą jak starać się o świadczenie? Tłumaczymy krok po kroku skąd pobrać, jak wypełnić i gdzie złożyć wniosek o przyznanie 500 zł na dziecko.

Share
Jak wypełnić wniosek o 500 zł na dziecko? Wyjaśniamy krok po kroku
Fot: vgajic/iStockphoto
d2i0ur8

14 stron, dwie części i cztery załączniki - tak wygląda wniosek o pieniądze z programu Rodzina 500+. Od piątku 1 kwietnia można składać dokumenty i czekać na wypłatę pierwszych świadczeń. Pomysłów na wydanie pieniędzy jest już na pewno dużo, ale czy wszyscy rodzice wiedzą, jak starać się o świadczenie? Tłumaczymy krok po kroku, skąd pobrać, jak wypełnić i gdzie złożyć wniosek o przyznanie 500 zł na dziecko.

O pieniądze można ubiegać się na kilka sposobów - przez tradycyjny papierowy formularz lub wniosek wysłany przez internet.

W pierwszym wypadku każdy chętny będzie musiał wydrukować i wypełnić wniosek na własną rękę (warto wiedzieć, że niektóre żłobki i przedszkola zadeklarowały już, że będą rozdawać za darmo wydrukowane formularze). Później konieczna będzie wycieczka do specjalnego punktu w swojej gminie. Pełną listę placówek, najczęściej urzędów i ośrodków pomocy społecznej można znaleźć w naszej specjalnej wyszukiwarce - są tam adresy ponad 2 tysięcy punktów w całej Polsce z podziałem na poszczególne województwa.

W przypadku elektronicznej ścieżki są aż cztery sposoby - przez bankowość elektroniczną jednego z 18 banków, platformę ePUAP, system Emp@tia oraz platformę usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Trzy ostatnie formy - chociaż internetowe - wymagają potwierdzenia tożsamości np. poprzez profil zaufany. A ten z kolei możemy założyć tylko w urzędzie. Nie ma więc wątpliwości, że największą popularnością będzie cieszył się tradycyjny formularz i wniosek składany przez bankowość.

d2i0ur8

Wnioski - niezależnie od sposobu złożenia - są identyczne. Dlatego warto wiedzieć, jak wyglądają i co trzeba w nich wykazać. Wniosek jest o tyle ważny, że bez niego nie ma szans na otrzymanie świadczenia. Co więcej, ten sam dokument trzeba będzie składać co roku. ##Co należy dołączyć do wniosku? W przypadku rodziców, którzy ubiegają się o pieniądze na drugie i kolejne dziecko - nie potrzeba żadnych dodatkowych dokumentów. Wystarczy sam poprawnie wypełniony i złożony wniosek.

Rodzice ubiegający się o świadczenie również na pierwsze dziecko będą mieli zdecydowanie trudniej - mają więcej wypełniania i więcej do udokumentowania.

Co istotne przy wyliczaniu dochodu na członka rodziny trzeba brać pod uwagę zarobki z 2014 roku. Dlaczego? To proste. Rozliczenia z fiskusem za ten czas są już potwierdzone przez urzędników, z kolei rozliczanie dochodów z 2015 roku wciąż trwa. Czas na składanie PIT-ów jest do końca kwietnia, czyli momentu, gdy program Rodzina 500+ będzie od miesiąca pracował.

Jeżeli rodzice rozliczają się z urzędem skarbowym za pośrednictwem PIT, gmina sama pobierze informacje o ich zarobkach. Jeżeli jednak posiadają gospodarstwo rolne, rozliczają się zryczałtowanym podatkiem lub otrzymywali świadczenia takie jak alimenty, emerytury, zasiłki (czyli dochody niepodlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych) - będą musieli wypełnić jeden z dodatkowych załączników i zaznaczyć odpowiednie pole w 7. punkcie dokumentu.

  1. punkt dokumentu wypełniają jedynie rodzice ubiegający się o świadczenie również na pierwsze dziecko
d2i0ur8

Jakie dochody? Pełną listę można znaleźć w załączniku numer 2 do wniosku. Znajdują się tam między innymi renty, emerytury, ryczałty energetyczne, dodatki kombatanckie, zasiłki chorobowe, alimenty czy nawet stypendia doktoranckie. Oświadczenie wypełnia i podpisuje członek rodziny, który osiągnął dochód z listy. Jeżeli w ten sposób rozlicza się zarówno matka i ojciec - do wniosku trzeba dołączyć dwa wypełnione załączniki. ##Nowa praca - co wtedy? Od 1 stycznia 2015 roku do 1 kwietnia 2016 roku sytuacja finansowa wielu rodzin mogła ulec zmianie - takie informacje trzeba wykazać w punkcie 7.3. Każdą utratę lub uzyskanie dochodu powinniśmy zasygnalizować urzędnikom (cały czas mówimy o rodzicach ubiegających się o pieniądze również na pierwsze dziecko).

W punkcie 7.3 wnioskujący o pieniądze na pierwsze dziecko informują na temat utracie lub uzyskaniu wyższych dochodów w ostatnim roku

Jeżeli tego nie zrobimy, a urzędnicy odkryją, że niesłusznie ubiegaliśmy się o pieniądze - będziemy musieli je zwrócić. Z drugiej strony utrata dochodów (np. zmiana pracy na gorzej płatną, uzyskanie prawa do urlopu wychowawczego, utrata zasiłku, utrata świadczenia rodzicielskiego) może sprawić, że pieniądze będą nam przysługiwać pomimo dochodów, które w 2014 roku przekraczały próg.

d2i0ur8

[ Pobierz wniosek

]( LINK )
To bardzo ważna informacja dla wszystkich rodziców, którzy chcieliby poprosić pracodawcę o obniżenie wynagrodzenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej zaznacza, że zmiana zarobków bez zmiany miejsca pracy nie zalicza się do dochodów utraconych. A to oznacza, że nie otrzymamy 500 zł na pierwsze dziecko, nawet jak dochody w przyszłym miesiącu spadną poniżej wymaganego progu. ##Do kiedy złożyć wniosek? Nie warto się śpieszyć, ale zdecydowanie gorzej zwlekać. W pierwszym etapie funkcjonowania programu, urzędy będą miały trzy miesiące na podjęcie pierwszej decyzji i wypłatę środków. Składając wniosek przed 1 lipca 2016 roku każda rodzina będzie mogła liczyć na zwrot środków za kwiecień, maj i czerwiec. Składając wniosek po 1 lipca tak dużego zwrotu za minione miesiące już nie będzie.

Jeżeli złożymy wniosek do 10 dnia każdego miesiąca, to pieniądze na nasze konto trafią jeszcze tego samego miesiąca. Z kolei jeżeli przekroczymy ten termin to środki dostaniemy w przyszłym miesiącu. W tym wypadku dostaniemy pieniądze z wyrównaniem tylko za miesiąc złożenia wniosku.

d2i0ur8

Kiedy ruszą pierwsze wypłaty? - Niektóre gminy pewnie będą szybsze, ale należy spodziewać się, że pierwsze wypłaty ruszą w maju - deklarował w rozmowie z Agatą Kołodziej Bartosz Marczuk, wiceminister w resorcie Rodziny, Pracy i Polityki społecznej.

Nie zawsze data kolejności złożenia wniosku będzie decydować o kolejności wypłat. - Załóżmy, że gmina w ciągu pierwszych 2-3 tygodni przyjmuje 80 proc. wszystkich wniosków. Na wypłatę pieniędzy ma trzy miesiące, dlatego niektóre gminy w pierwszej kolejności będą np. wypłacać pieniądze tym, których sytuacja jest najprostsza, tzn. dla rodzin, które występują o świadczenie od drugiego dziecka w górę, bo wtedy nie trzeba badać dochodu. W drugiej kolejności pieniądze dostaną te osoby, które gmina ma już w swoich rejestrach, bo ubiegały się już wcześniej o świadczenia rodzinne. W trzeciej kolejności świadczenia otrzymają ci, którzy przyjdą po raz pierwszy do gmin i będą ubiegać się o świadczenia również na pierwsze dziecko - wyjaśniał wiceminister Bartosz Marczuk w programie #dziejesienazywo.

Zobacz także: Kto pierwszy dostanie pieniądze z programu "Rodzina 500+"?

d2i0ur8

Podziel się opinią

Share
d2i0ur8
d2i0ur8