Trwa ładowanie...

Jak wziąć wyższą pensję za czerwiec

Na wyższą pensję z tytułu obniżenia składki rentowej wszyscy czekają z niecierpliwością. Więcej pieniędzy w portfelach mamy mieć w przyszłym miesiącu - za przepracowany lipiec. Jak pisze "Rzeczpospolita" wcale nie trzeba czekać tak długo.

Share
Jak wziąć wyższą pensję za czerwiec
d4g9tfn

Na wyższą pensję z tytułu obniżenia składki rentowej wszyscy czekają z niecierpliwością. Więcej pieniędzy w portfelach mamy mieć w przyszłym miesiącu - za przepracowany lipiec. Jak pisze "Rzeczpospolita" wcale nie trzeba czekać tak długo. Wystarczy poprość pracodawcę, by pensję za czerwiec opóźnił kilka dni i wypłacił ją w lipcu. Wtedy będzie można skorzystać z nowych przepisów już teraz.

W ustawie o obniżeniu składki rentowej, jak zauważa "Rzeczpospolita", tkwi pewien kruczek prawny. W przepisach zapisano, że liczy się nie miesiąc, za który przysługuje wynagrodzenie, ale data jego wpłynięcia na konto. Jeśli więc pracodawca będzie przychylny, a my zdecydujemy się trochę poczekać, pensja za czerwcową pracę - jeśli dostaniemy ją na początku lipca - powinna być obliczona według nowych zasad.

"Żaden z przepisów prawa pracy nie zabrania przesuwania terminu wypłaty pensji" - mówi gazecie dr Krzysztof Walczak z Uniwersytetu Warszawskiego. "Powinno to nastąpić nie później niż w ciągu dziesięciu dni od zakończenia miesiąca, za który przysługuje wynagrodzenie. Decyzja należy więc do zakładu pracy" - dodaje.

Przesunięcie terminu wypłaty na lipiec spowoduje podniesienie wypłaty od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Na przykład osoba zarabiająca 2,5 tys. zł brutto po odprowadzeniu składek i podatku na rękę w czerwcu dostanie 1689,35 zł. Jeśli pensja zostanie wypłacona po 1 lipca, zyska 59,25 zł. Jest więc o co powalczyć.

d4g9tfn

Podziel się opinią

Share
d4g9tfn
d4g9tfn