Jak zaoszczędzić na polisie OC? Oto kilka podpowiedzi
Regularnym obciążeniem budżetu domowego są obowiązkowe składki na ubezpieczenie OC. Nie można z niego zrezygnować, ale warto poznać sposoby na zmniejszenie płatności.
Kierowcy w planowaniu budżetu domowego muszą uwzględnić wszystkie wydatki związane z użytkowaniem samochodu. A jest ich niemało. Regularnym obciążeniem finansów są choćby obowiązkowe składki na ubezpieczenie OC. Nie można z niego zrezygnować, ale warto poznać sposoby na zmniejszenie płatności.
1. Zakup w pakiecie
Wybór polisy komunikacyjnej w pakiecie z innym ubezpieczeniem (np. mieszkania) pozwala zaoszczędzić nierzadko nawet 20 proc. kwoty opłat. Wszystko zależy od wybrania opcji adekwatnej do potrzeb. Nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe posiada jednak takie rozwiązania w ofercie. Bardziej popularnym modelem jest pakiet łączący ubezpieczenia komunikacyjne. W większości przypadków OC razem z AC (autocasco) obniża wysokość opłat. Poszerzenie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej o dodatkowe opcje (jak Assistance czy Szyba) także może spowodować korzystniejszą cenę.
2. Taniej z współwłaścicielem
Wysokość opłat za ubezpieczenie zależy często od wieku lub doświadczenia kierowcy. W przypadku młodych osób zniżki są zazwyczaj bardzo niskie. Można więc zarejestrować auto na dwóch właścicieli, np. dodatkowo na rodzica, który jest bardziej doświadczonym użytkownikiem pojazdu. Dzięki temu wysokość składki jest określana jako średnia dla obu osób. Współwłaściciel może doprowadzić nawet do 60 proc. upustu.
3. Pakiet dealerski
Przy zakupie samochodu z salonu można od razu skorzystać z ubezpieczeń proponowanych przez dealerów. Takie pakiety składają się zazwyczaj z OC, AC, NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) i Ubezpieczenia Assistance. Oferty są tworzone w porozumieniu z konkretnymi towarzystwami. Czasem nawet z tego względu można liczyć na korzystniejszą cenę nowego auta. I choć rabaty od dealera wahają się zazwyczaj w okolicy kilku procent, przy ostatecznym rachunku udaje się zaoszczędzić chociaż kilkadziesiąt złotych.
4. Promocyjne oferty od ubezpieczycieli
Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC jest określony ustawowo, dlatego zakres oferowanych opcji przez różne towarzystwa jest właściwie taki sam. Warto więc przed podjęciem decyzji porównać kilka różnych propozycji, ponieważ mogą się różnić ceną. Towarzystwa starają się zresztą przeciągać klientów na swoją stronę za pośrednictwem rozmaitych promocji. Często są to np. rabaty za płatność online lub kartą kredytową, a także za uiszczenie całej opłaty z góry.
5. Zniżki dla stałego klienta
Lojalność może się opłacać. Niektórzy ubezpieczyciele oferują za to dodatkowe przywileje, nie tylko w formie rabatów, ale także zakresu oferowanych usług. Stali klienci mogą często liczyć na darmową ochronę utraty zniżki czy na specjalny sposób likwidacji szkód i niższą cenę dodatkowych ubezpieczeń. Osoby, którym nie przysługują zniżki, bo nie miały wcześniej samochodu a jeździły autem służbowym, mogą spróbować znaleźć firmę, która to uwzględni. Można otrzymać zniżki za bezszkodową jazdę na podstawie zaświadczenia od pracodawcy.
6. OC przy zakupie używanego samochodu
Przy sprzedaży samochodu właściciel ma obowiązek przekazania polisy OC kupcowi. Można z niej skorzystać, jeśli okres ochrony jest wystarczająco długi. Warto jednak sprawdzić, czy ubezpieczenie nie wymaga opłacenia zaległości. Zdarza się też tak, że towarzystwo automatycznie przelicza wysokość składki na nowego właściciela, a to może się wiązać z utratą części zniżek. W takiej sytuacji bardziej opłacalnym rozwiązaniem okazuje się zmiana polisy. Przy jednorazowej opłacie za cały rok należy jednak pamiętać, aby sprawdzić, kiedy wygasa umowa.