Jak zostać milionerem?
Chciałbyś zostać milionerem? Na pewno nie? Większość z nas nie miałaby nic przeciwko własnemu, dochodowemu biznesowi
Chciałbyś zostać milionerem? Na pewno nie? Większość z nas nie miałaby nic przeciwko własnemu, dochodowemu biznesowi. Niewielu jednak ludzi jest w stanie osiągnąć taki sukces - większość pracuje na sukces innych.
Co jest takiego w osobach, którym udało się przerwać w kapitalizmie i jeszcze całkiem nieźle na tym wyjść? Okazuje się, że jakkolwiek pomysły na biznes i droga do osiągnięcia sukcesu są różne, większość milionerów dzieli kilka wspólnych cech, które zdają się być niezbędne do tego, aby móc zarabiać grube pieniądze. Jakie to cechy?
Niezależne myślenie
Milionerzy myślą inaczej niż reszta świata. I to nie tylko o pieniądzach - tak naprawdę o wszystkim. Podczas gdy my skupiamy się na podążeniu utartymi ścieżkami które według wszelkich prawideł mają zagwarantować sukces i stabilizację (matura, studia, praca w korporacji, kredyt na mieszkanie, maksimum dwoje dzieci i wakacje w Tunezji), milionerzy podążają własną ścieżką. Takie działanie wymaga odwagi podążania za własnymi pragnieniami i potrzebami, ale znacznie częściej przekuje się w sukces, niż realizacja schematów. Niezależne myślenie nie znaczy, że trzeba być w opozycji do tego co myślą inni, ale pozwala wyjść poza schemat i popatrzeć na otoczenie z meta-poziomu.
Wizja
Milionerzy mają wizję. Nie chodzi tu o słyszki czy inne haluny, ale o wizję tego co chcą osiągnąć i wiarę w osiągnięcie tego. Milionerzy stosują się do strategii proponowanej przez Kirę - czyli widzą siebie i swoje przedsięwzięcia nie jako potencjalny, lecz jako 100% sukces.
Umiejętności
Milionerzy dobrze szacują własne kompetencje i umiejętności i potrafią dostrzec nie tylko swoje zalety ale również wady. Potrafią też współpracować z innymi tak, aby uzyskać od nich to, czego sami nie potrafią zrobić. Innymi słowy - milioner nie traci czasu na zdobywanie umiejętności w obszarach w których jest zupełnie zielony bądź nie ma talentu. Rozwija to co lubi i w czym jest dobry, a jeśli brakuje mu kompetencji, zdobywa je u innych. *Pasja *
Każdy milioner jest pasjonatem. Swojej pracy i życia jako całości. Warren Buffet, amerykański inwestor giełdowy, który w 2009 roku był na Forbsie na drugim miejscu, mówi „pieniądze to produkt uboczny tego, co uwielbiam robić”. Dlatego też mówi się, że jeśli zajmujesz się biznesem tylko i wyłącznie dla pieniędzy - prawdopodobnie nic z tego nie wyjdzie. Innymi słowy, aby zostać milionerem trzeba porzucić to co się robi na rzecz tego co się kocha robić. (Wyjątkiem będzie sytuacja, w której kochasz nic nie robienie).
Poświęcenie (inwestowanie)
Mając do wyboru zainwestowanie 500 zł i możliwość zarobienia na tym dodatkowej stówki przy 90% pewności transakcji, a zainwestowanie 500 zł i możliwość podwojenia stawki przy 5% szansie - którą opcję byś wybrał? Większość z nas wybierze pierwszą (aby się o tym przekonać wystarczy zobaczyć ilu Polaków trzyma pieniądze skarpecie czy na lokatach). Milioner zaś, podejmie ryzyko. Milionerzy wiedzą, że bez ryzyka nie ma zwrotu, a bez inwestycji niema sukcesu finansowego. My też to z grubsza wiemy - różnica polega na tym, że oni się nie boją.
Bycie super sprzedawcą
Większość milionerów ma umysły super sprzedawcy - nie tylko stale szukają okazji do sprzedaży swojego biznesu, ale również przekonują innych do zaangażowania w ich projekty. Historie typu „od pucybuta do milionera” w większości- poza charyzmatycznymi pomysłami, mają u podstaw wielotysięczne inwestycje, które twórcy biznesu pozyskali od aniołów biznesu czy nawet pożyczyli od rodziny. Oficjalnie mówi się, że Wozniak i Jobs zainwestowali w Apple 1300$. I jest to prawdą, ale bez Mike’a Markkuli, który kilka miesięcy później dołożył 250 tys$ Apple’a mogłoby nie być… aby takie pieniądze zdobyć, trzeba umieć przekonać inwestorów, a więc sprzedać biznes. Czy ty umiesz sprzedawać? Jeśli do tej pory nie „przegrałeś” zbyt wielu rozmów kwalifikacyjnych to może masz naturalne zdolności…
I jak, łatwo zostać milionerem? Łatwo o ile uda nam się wszystkie zasady wdrożyć w życie, a nie jest to proste - dla pocieszenia warto dodać, że statystycznie, mało który milioner zostaje milionerem przez 54 rokiem życia i statystycznie, milioner doświadcza 17 porażek biznesowych zanim trafi na to, co na rynku chwyci. Pokuszę się więc o stwierdzenie, że to czego nam najbardziej brakuje do tego by odnosić finansowe sukcesy, to nie pasja czy pieniądze na start, tylko odwaga i umiejętność podniesienia się po porażce.