Jakie będzie bezrobocie w USA i stopy w Polsce?
Dzisiejszy dzień opiewa w dużą ilość danych. Najważniejsze z nich to liczba nowych bezrobotnych w USA, wysokość stóp procentowych w Polsce, indeks PMI usługi oraz wielkość sprzedaży detalicznej w eurostrefie.
03.07.2013 | aktual.: 03.07.2013 09:37
Publikacje zaczynają się od godziny 9:45 i serii PMI za usługi we Włoszech, Francji, Niemiec i dla całej eurostrefy. Miesiąc temu w tych krajach odczyty wyniosły odpowiednio 46.5, 44.3, 49.7, i 47.2 dla eurolandu. W tym tygodniu wcześniejsze odczyty indeksów PMI dla przemysłu w Europie nie przyniosły zmian na rynku walut pomimo, że odczyty okazały się zgodne z prognozami lub wyższe niż oczekiwano. Z reakcją rynków podobnie będzie i teraz, gdyż oczekują one na dane dotyczące stóp procentowych i bezrobocia. Dane o PMI mogłyby mieć wpływ gdyby zmieniły się o kilka punktów ponieważ prognozy tego nie uwzględniają. Pozytywne jest jednak to, że analitycy oczekują poprawy w całej strefie euro i w poszczególnych krajach.
Kolejną informacją, która opisze kondycję europejskiej gospodarki jest wielkość sprzedaży detalicznej w maju. Wartość kwietniowa wyniosła -1,1% porównując miesiące rok do roku. Analitycy spodziewają się dalszej zapaści sprzedaży w eurostrefie i oczekują, że tym razem będzie ona gorsza o -1.5%. Jedyna szansa by poprawić ten wskaźnik to powolne polepszanie się sytuacji ekonomicznej w krajach Południa oraz siła nabywcza niemieckich konsumentów.
Zanim poznamy informację o nowych bezrobotnych w USA dla wszystkich przedsiębiorców i inwestorów będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej dotycząca stopy procentowej około godziny 13:00. Obecny jej poziom jest na rekordowo niskim poziomie wynosząc 2,75% jednak spora część analityków wskazuje jej dalsze obniżenie do poziomu 2,50%. Koronnymi argumentami dla takiej decyzji są niska inflacja i bardzo niski wzrost PKB. Moim zdaniem dla obecnej rady najważniejsze jest przywrócenie inflacji do wyznaczonego celu mieszczącego się w przedziale 1,5% - 2,5%, lecz na tą chwilę równie prawdopodobne według mnie jest utrzymanie stóp na obecnym poziomie przez wakacje.
Ostatnią informacją i najważniejszą dla rynku walutowego na świecie jest liczba bezrobotnych w USA, która spodziewana jest na poziomie 341,67 tys. osób i jest to mniej niż miesiąc wcześniej o 4,5 tys.. Jeżeli nowych bezrobotnych będzie mniej to ożywienie w USA przybiera realnych rozmiarów, ale o tym dowiemy się dopiero o godzinie 14:30.
Komentarze do wykresów:
Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 25.03.2013 do 03.07.2013
Kurs EUR/PLN nadal oscyluje niewiele poniżej maksimum na poziomie 4,3525. Na wykresie można wyrysować krótkookresową linię trendu spadkowego, która jednak dzisiaj rano została przebita od dołu i kurs po raz kolejny zmierza do ataku na lokalne maksimum. Jest to najważniejszy opór techniczny w średnim terminie i jego przełamanie wskazywałoby na dalsze silne umocnienie. Ewentualne spadki zatrzymają się na 61,8% zniesieniu Fibonacciego na poziomie 4,2545.
Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 08.05.2013 do 03.07.2013
Frank szwajcarski od tygodnia znajduje się w trendzie bocznym lecz tym samym zbliża się do dolnego ograniczenia kanału wzrostowego. W najbliższych dniach właśnie dolna linia ograniczająca kanał, będąca zarazem linią wsparcia kursu może odgrywać duże znaczenie i umocni franka szwajcarskiego względem złotówki. Wzrosty mogą wyhamować na lokalnym maksimum na poziomie 3,5530.
Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 25.03.2013 do 03.07.2013
Kurs dolara jest jedynym, który przebił w ostatnich dniach maksimum lokalne osiągnięte dwa tygodnie temu. Jeżeli po dzisiejszym wybiciu nie powróci on poniżej tej linii oporu to spodziewany jest dalszy wzrost kursu USD/PLN. Spadki mogą się zatrzymać na dwóch kolejnych liniach trendu obecnie na poziomie 3,3125 i 3,2700.
Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 25.03.2013 do 03.07.2013
Kurs GBP/PLN znajduje się w podobnej sytuacji od tygodnia. Kurs oscyluje pomiędzy lokalnym maksimum i oporem na poziomie 5,1310, a 61,8% zniesieniem Fibonacciego na poziomie 4,9860 niemal pokrywające się z dolną linią określającą kanał wzrostowy. Kurs w najbliższym czasie ma aż 13 groszowy zakres wahań bez znaczniejszych ograniczeń.
Artur Baron Internetowy Kantor