Trwa ładowanie...

Jakie listy najszybciej trafiają do adresatów

Poczta Polska jest szybsza od firm InPost i Polska Grupa Pocztowa w doręczaniu listów we wszystkich kategoriach najbardziej popularnych usług listowych - wynika z badania przeprowadzonego przez instytut GfK Polonia.

Jakie listy najszybciej trafiają do adresatówŹródło: Thinkstockphotos
d41fbxf
d41fbxf

Badaniem objęto najpopularniejsze usługi krajowe, czyli listy polecone priorytetowe, zwykłe ekonomiczne i zwykłe priorytetowe. Dodatkowo, w sondażu przebadano także terminowość listów lokalnych nadanych w trzech miastach: Warszawa, Katowice i Białystok. Badaniem objęto tylko te tereny na których działają wszyscy trzej operatorzy.

"Dodatkowo, aby otrzymać wyniki maksymalnie zobiektyzowane, instytut GfK Polonia wysyłał przesyłki z korespondencją do zrekrutowanych osób, których zadaniem było sprawdzanie codziennie skrzynek pocztowych i zaznaczanie w ankietach terminu dostarczenia przesyłek za pomocą specjalnego kodu. Każdy z respondentów otrzymywał przesyłki różnej kategorii, wysyłane za pośrednictwem każdego z badanych operatorów. Wykorzystanie tych samych adresów umożliwiło określenie i porównanie terminowości przesyłek wysyłanych za pomocą firm biorących udział w badaniu” – mówi Katarzyna Żakowska, dyrektor działu badań mediów i badań społecznych w GfK Polonia.

Poczta najszybsza

Z badania wynika, że Poczta Polska najszybciej dostarcza listy polecone priorytetowe - 76 proc. przesyłek nadawanych w tej kategorii dotarło do odbiorców następnego dnia po wysłaniu, a ponad 90 proc. w ciągu dwóch dni. InPost, który deklaruje klientom dotrzymanie terminowości takich listów do dwóch dni roboczych po dniu nadania, doręczył zgodnie z deklaracją 29 proc. przesyłek. Polska Grupa Pocztowa w momencie badania (listopad 2012) nie obsługiwała przesyłek poleconych z uwagi na zmianę systemu wykorzystywanego przy ich przyjmowaniu i doręczaniu.

W segmencie listów zwykłych, priorytetowych, Poczta Polska deklaruje doręczenie takiej przesyłki w ciągu jednego dnia od dnia nadania. InPost daje sobie na to dwa dni. Poczta Polska w badaniu GfK Polonia dostarczyła następnego dnia 66 proc. listów. InPost w ciągu dwóch dni 23 proc. Poczta Polska pod dwóch dniach dostarczyła klientom 87 proc. tej kategorii przesyłek. Polska Grupa Pocztowa nie posiada w ofercie przesyłek tej kategorii.

d41fbxf

Instytut GfK Polonia przyjrzał się także szybkości doręczania przesyłek zwykłych, ekonomicznych. Polska Grupa Pocztowa, tak samo jak Poczta Polska deklaruje dostarczenie takich listów w ciągu trzech dni od nadania. InPost obiecuje rzetelne wywiązanie się z tej usługi w ciągu 4 dni. W badaniu Polska Grupa Pocztowa doręczyła zgodnie z deklaracją tylko 28 procent listów, InPost - 54 procent (4 dni), a Poczta Polska - 85 procent (3 dni).

Instytut GfK Polonia przebadał także terminowość operatorów pocztowych w ramach korespondencji lokalnej, wysyłanej np. od nadawcy w Warszawie do odbiorcy w Warszawie. Pod lupę wzięto listy zwykłe, ekonomiczne. 95 procent takich przesyłek Poczta Polska dostarczyła w ciągu trzech dni od dnia wysłania. Polska Grupa Pocztowa - tylko co trzecią przesyłkę (30 procent). InPost, który obiecuje dostarczenie tej kategorii korespondencji na terenie tego samego miasta w ciągu 3 dni, wywiązał się z tego w przypadku 61 procent listów.

Badanie terminowości w segmencie przesyłek z korespondencją przeprowadził instytut GfK Polonia na zlecenie Poczty Polskiej. Próba badawcza to 2300 osób.

d41fbxf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41fbxf