Trwa ładowanie...

Jakie zarobki w komisji wyborczej? Szykuje się podwyżka

Już 25 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Okazuje się, że problemy mogą wystąpić nie tylko z frekwencją. Brakuje również chętnych do uczestnictwa w obwodowych komisjach wyborczych. W związku z tą sytuacją Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) nie wyklucza możliwości podwyższenia diety dla członków komisji

Jakie zarobki w komisji wyborczej? Szykuje się podwyżkaŹródło: PAP/ Tomasz Waszczuk
d2uifjy

.

Członkowie obwodowych komisji wyborczych zarabiają od 160 zł do 200 zł. Kwoty te są zwolnione od podatku i zależą od pełnionej w komisji funkcji. Każdy członek komisji odpowiedzialny jest za przebieg wyborów: nadzoruje głosowanie oraz liczy głosy. Oprócz diety członkom obwodowych komisji wyborczych przysługuje również:

• zwrot kosztów podróży i noclegu (jeśli jest konieczny),
• do 5 dni zwolnienia z pracy z zachowaniem prawa do świadczeń z tytułu ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia (tzn. usprawiedliwiona nieobecność w pracy)

PKW obawia się, że obecna sytuacja powtórzy się jesienią przy wyborach samorządowych, gdyż wtedy stawki będą jeszcze niższe: 135 zł dla członka, 150 zł dla zastępcy i 165 zł dla przewodniczącego komisji – informuje tvn24.pl.

d2uifjy

Wysokość diety zależy także od rodzaju komisji i charakteru wyborów. Członkowie okręgowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu otrzymują 500 zł, w wyborach Prezydenta RP 380 zł, zaś w wyborach do Parlamentu Europejskiego 400 zł. Stawka dla członków rejonowych komisji wyborczych wynosi 250 zł. Jednak członkami komisji okręgowych i rejonowych mogą być tylko sędziowie.

Patrycja Tryka

d2uifjy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uifjy